İşgalcilerin izni yoksa iftar da yok: İşbirlikçi müftülüğe tepki yağdı!

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
14 Haziran 2019, 19:55
Mehmet Berk Yaltırık
14 Haziran 2019, 19:55

Kırım’ı işgal eden Rusya’nın güdümünde hareket eden işbirlikçi sözde müftü yardımcısı Ayder İsmailov’un tehditkâr açıklamaları tepki çekti.

Yarımadada sözde müftülük idaresinden izin alınmadan iftar yapılamayacağını iddia eden İsmailov, Kırım Tatarlarının kendilerinden izin almadan iftarda bir araya gelemeyeceğini söyleyerek aksi yönde hareket edenleri fişlemekle tehdit etti. İsmailov, mesajında Rus işgalcilere arka çıkmayı “politikadan uzak olmak” kisvesine sunmaya çalışmayı da ihmal etmedi.

İşgal konusundaki tavırları kesin olan Kırım Derneklerini ve STK’larını hedef alan sözde müftü yardımcısı, açıklamasını Türkiye Türkçesiyle yazarak şahsi Facebook hesabında paylaştı.

İBADETE MÜDAHALE EDEN İSMAİLOV’A TEPKİ YAĞDI

Paylaşımının akabinde işbirlikçi sözde müftü yardımcısının ibadete müdahale eden tavrı ve tehditleri tepkilere yol açtı.

İsmailov’un, Kırım Tatarlarının kendi vatanlarında kardeşleriyle iftarda bir araya gelmesini ve yardımlaşmalarını hedef alarak fişlemekle tehdit etmesi üzerine Kırım Tatarlarına yönelik sistematik baskı ve zulmün sözde müftülük tarafından görmezden gelinmesi hatırlatıldı.

KIRIM TATARLARINI BU SÖZLERLE TEHDİT ETTİ

İsmailov’un o açıklamasının tam metni şöyle:

“Ramazan geçti, bayramlar da geçti… bazı açıklamalar yapma vakti geldi. Bu sene ‘kaçak iftarlar’ diye adlandırabileceğimiz bir olgu ile karşılaştık. ‘Böyle bir şey olur mu?’, diye sorarsanız, ‘Vallahi olurmuş’! Kimi derneklerimiz ve diğer STK adam gibi Kırım Müslümanları Dini İdaresine müracaat ederek Kırım’da iftar, kumanya gibi hızmet yapmak istediklerini ifade ettiler ve bizimle birlikte güzelce yapıldı. Kimi dernekler de Dini İdareye uğramadan, görüşmeden faaliyet yapmaya kalktılar. Bu hizmet değildir, bu görgüsüzlüktür ve terbiyesizliktir. Hangi Kırım Tatar töresinde bir eve kapıdan değil de pencereden gizlice girmek ve iş karıştırmak var?! Bir insan ya da kurum, halkına hizmet edecek ve fayda getirecekse selam verir, yetkili kişilerle görüşür… yol-yordam belirlenir ve ona göre hareket dilir. Başka türlüsü hizmet değildir, bu ara bozmaktır ve insan kayırmaktır. Bazı siyasi saplantıları olan ve geleceğini göremeyen Ukrayna sevdalılarıyla işbirlik içinde arkamızdan iş çeviren derneklerin kulakları çınlasın! Siz Ukrayna dernekleri değilsiniz, siz Kırım Tatar derneklerisiniz, öyle ise dininize, örf-adetinize ve adınıza layık hareket edin. Tertipsizlik ve nizamsızlık yapmayın. Bize böyle yardım gerekmez. Kırım Tatar halkı bir tepsi pilava ya da iki kilo şekere ihtiyacı yok, bizim kardeşliğe, samimiliğe, hürmete ve birliğe ihtiyacımız vardır. Bu dışarıdan gelip yada kendi adamları vasıtasıyla Kırım’da din sahasında bağımsız hareket eden son olaydır, isimleri vermeyeceğim (ama internette var). Bundan sonra kendi başına iş yapmaya kalkanları isim-isim açıklayacağım ve sonucuna katlanırlar. Gelin dostlar siyaset yapmayalım hizmet yapalım.”