İşgalcilerin inşa ettiği Kerç Köprüsü, yarımadanın ekosistemine zarar veriyor

Haberler
Feride Useinova
12 Nisan 2019, 19:14
Feride Useinova
12 Nisan 2019, 19:14

Yarımadayı işgal eden Ruslar, Kırım’ın ekosistemini de yaşanmaz hale getirmeye devam ediyor.

Jeolojik ve Mineralojik Bilimler alanında faaliyet gösteren bağımsız uzman Yuriy Medovar “Apostrof” haber kaynağına verdiği röportajda Kerç Köprüsü inşaatının Azak Denizinin ekosistemine zarar verdiğini söyleyerek suyun kalitesi düştüğü için “Kırmızı Kitapta” yer alan yunusların da zarar görebileceğini açıkladı.

Azak Denizinin suyun kalitesinin düşmesi ile ilgili Rus bilim insanlarının da benzeri açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Medovar, “Şu an elimde Rostov Enstitüsü öğrencileri tarafından hazırlanan “Kerç Köprüsünün Azak Denizinin Suyunun Kalitesinin Değişimindeki Etkileri” isimli makale var. Köprü inşaatının su kalitesindeki bozulmayı etkilediği, ancak önemli olmadığı konusunda ilginç bulgular var” diye kaydetti.


Jeolojik ve Mineralojik Bilimler uzmanı Yuriy Medoval

Medovar  su sirkülasyonun bozulduğunu ve köprünün olduğu bölgede bir bataklığın oluşmasının söz konusu olabileceğini vurguladı.

Uzman ekolog Medovar ayrıca köprünün demiryolu bölümünü inşa etme sürecinin devam etmesi halinde, boğazın derinliğinin azalacağından emin olduğunu da söyleyerek bundan sonra büyük gemilerin Kerç Boğazı’na giremeyeceğini vurguladı.

Kirlilik meselesine de değinen uzman, “Denizi temizleyebilirler, ama kıyılar da var. Zaten yosunlar uzamaya başladı, su çürüyor, yapısı bozuluyor. Pek çok sorun var” diye kaydetti.

Daha önce de 2017 haziran ayında Ukraynalı uzman Aleksey Vasilyuk da köprü inşasının deniz dibi için yıkıcı sonuçlar doğuracağını söylemişti.