İşgalcilerin İlver Ametov'u suçlama planları suya düştü

23 Ekim 2019, 16:24

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde polisinin, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’u, “kesici silahları depolamakla” suçlamak istediği ancak planlarının başarısızlıkla sonuçlandığı bildirildi.

Bu Eylül ayında İlver Ametov’un evinde arama yapıldı ve yapılan arama sırasında Ametov’un evinde 1833-1933 yılları arasında yapılmış olan dört süngü bıçak dahil antika eşyalara el konuldu. Arama yapılan evinde küçük bir özel müzesi bulunan Ametov’un Kırım Tatarlarının tarih ve kültürüne ait parçaları topladığı biliniyor. Özel müzenin envanterinde bulunan tüm eserlerin, yasaya uygun bir şekilde kayıt işlemleri bulunuyor. Kırım Tatarı İlver Ametov, Sudak’ta hayırsever iş adamı ve antika koleksiyoncusu olarak da tanınıyor. Ametov’un avukatı Lenura Yengulayeva, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ametov’un evinde arama sırasında el konulan silahların antika parçalar olduğuna dikkat çekerek, “Yasalara göre, antika silahları, antika silahların replikalarını (kopyalarını), kültürel değere sahip kesici silahları silah koleksiyonu yapmak için (gerek) lisansa sahip vatandaşlar, bu antikaları satın alma hakkına sahiptirler” diye belirtti.

AMETOV’U SİLAH DEPOLAMAKLA SUÇLAYAMAYACAKLAR

Ametov’u sözde idari ihlalle suçlamaya çalışan sözde polis görevlilerinin, bu yasadan habersiz olduğunu belirten avukat Yengulayeva, “Bu bilgi polis görevlilerini şaşırttı. Artık Ametov’u yasa dışı silahları depolamakla suçlayamayacaklarını anladılar. Bu bağlamda idari ihlale yönelik tutanak da oluşturulamadı.” diye konuştu.

Bilindiği üzere, 27 Eylül 2019 tarihinde Rus işgali altındaki Kırım’ın Sudak şehrindeki Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’un evinde ve sahip olduğu işletmesinde arama yapılmıştı.ilver ametov
Rus baskısı
Sudak
Bunlara da bakın: