İşgalcilerin idari sınırda alıkoyduğu Kırım Tatarı Caferov serbest bırakıldı

07 Aralık 2019, 15:17

İşgalcilerin alıkoyduğu Kırım Tatarı Nuri Caferov’un serbest bırakıldığı öğrenildi.

Kırım Dayanışmasının aktardığına göre Nuri Caferov Ukrayna anakarasındaki Herson ve Nikolayev şehirlerine tavşan almak üzere seyahat gerçekleştirdi. Ancak, idari sınırda pasaport kontrolünden geçerken işgalci Rus sınır görevlileri tarafından sorgu için bir odaya götürüldü.

Caferov alıkonulmasıyla ilgili olarak, “Özel eşyalarım arandı, telefon rehberim kontrol edildi, bele kadar üstümün çıkarılması istendi. Soru sormaya başladılar. Bütün sorulara cevap verdim, telefonumun kilidini açtım, gösterdim, hiçbir şey saklamadığımı, uyumlu bir vatandaş olduğumu gösterdim. Camiye gidip gitmediğimi sordular, ben gittiğimi söyledim. Teröristlerle, Suriye ile ilgili sorular sormaya başladılar. Böyle şeylerden haberdar olmadığımı ve sadece her gün televizyonda gördüğüm kadar bilgi verebileceğimi söyledim. Bu tarz sorularla üzerimde baskı yarattılar. Fenalaşınca, beni serbest bırakın dedim. Daha sonra ambulans çağırmalarını istedim” dedi.

Daha sonra Caferov idari sınırdan ambulans aldı. Ambulansta konvülsiyonları (irade dışı kasılma) başladı, bundan dolayı doktorlar iğne yapamadı. Muayeneden sonra Caferov evine gitti.

⚡️ ЗАДЕРЖАНИЕ НА ГРАНИЦЕUPD_2. Ситуацию по телефону прокомментировал адвокат Эдем Семедляев: «После того как он пришёл…

Опубліковано Крымская солидарность Пʼятниця, 6 грудня 2019 р.

KIRIM TATARI CAFEROV’A “TERÖRİZM” SUÇLAMASI

İşgalciler, 6 Aralık 2019 tarihinde işgal edilen Kırım idari sınırındaki “Çaplınka” kontrol noktasında Kırım Tatarı Nuri Caferov’u alıkoydu. 

Kırım Dayanışmasının konuyla ilgili açıklamasında, “Bugün saat 14.30’te ‘Çaplınka’ kontrol noktasında işgalciler, 1971 doğumlu Nuri Caferov’u alıkoydu ve 3.5 saatten fazla alıkoydular. İşgalci FSB güçleri, onu Armyansk kenti hastahanesine götürdüler. Nuri Caferov’u sınıra getiren oğlu Redvan onları takip ediyor.” ifadelerine yer verildi.

İşgalcilerin, alıkoyma öncesi Nuri Caferov’a, birkaç soru sorup serbest bırakacaklarını söyledikleri bildirildi. Caferov’un oğlu Redvan Caferov konuyla ilgili açıklamasında, babasının kıyafetlerini çıkardıkları ve ona psikolojik baskı yaparak terörizmle suçladıklarını söyledi.

Kırım
Kırım Tatarları
Kırım Tatarlarına baskı
Nuri Caferov
Rus baskısı
Bunlara da bakın: