İşgalcilerin Hansaray'daki tahribat çalışmaları devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
08 Aralık 2020, 14:24
Anife Bilal
08 Aralık 2020, 14:24

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’da sözde restorasyon adı altında yürüttüğü tahribatın en az iki sene daha devam edeceğini bildirdi. İşgalciler, şu an Hansaray kompleksinin 8 yapısını sözde “restore” ediyor.

İşgaliler, Kırım Tatarlarının kültür mirası Hansaray’da restorasyon adı altında tahribat çalışmalarını sürdürüyor. Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Kültür Bakanlığı, 6 Aralık 2020 tarihinde Rus propaganda haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, sözde restorasyon çalışmalarının 2022 yılında sona ermesinin beklendiğini bildirdi. İşgalciler, sözde restorasyona yaklaşık 2 milyar ruble (212 milyon TL) harcamayı planlıyor.

Sözde Kültür Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, “Restorasyon çalışmalarının yapılması için öngörülen toplam ödenek 1,979 milyar ruble. Restorasyon çalışmaları 2022 yılında bitecek.” diye kaydedildi.

HANSARAY’IN TAHRİBATI

Bilindiği gibi Kırım Tatar kültürel mirasının en önemli abidelerinden olan Hansaray, restorasyon bahanesiyle işgalci Rusya tarafından acımasız biçimde talan ediliyor. Daha önce, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bulunan ve Kırım Tatarlarının kültürel mirası olan Hansaray’ı yok eden kişilerin cezalandırılması gerektiğini ifade etmişti.

Rusya, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ı, restorasyon adı altında yürüttüğü uygulamalarla tahrip ederken, tam anlamıyla bir kültürel soykırıma imza atıyor. İşgalci Rusya’nın bölgedeki diğer tarihi Türk izlerini silme yönünde kastlı bir politika izlediği düşünülüyor.