İşgalcilerin futbol oyunu tutmadı: Tepkiler maçı iptal ettirdi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
26 Mart 2019, 17:59
Mehmet Berk Yaltırık
26 Mart 2019, 17:59

PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da 2016 yılında oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçının iptal edildiği duyuruldu.

İstanbulspor A.Ş., Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklama yaparak, “İstanbulspor’umuzun milli ara sebebiyle lige verilen arada Kırım ekibi PFC Kyzyltash ile yapacağı hazırlık maçı iptal edilmiştir, kamuoyuna duyurulur.” diye kaydetti. Takım yönetimi, kendilerine hatalı bilgiler verildiğini, Kırım’ın işgaliyle ilgili durumların kendilerine bildirilmesinden sonra gerekli tedbiri aldıklarını ifade etti.

İstanbulspor A.Ş. ve yönetimine, Rus işgali altındaki Kırım Tatarlarının hassasiyetine gösterdikleri duyarlılık ve Türk futboluna kara bir leke gelmesini engelledikleri için Kırım Haber Ajansı (QHA) olarak teşekkür ediyoruz.

İŞGALCİLER FUTBOLU PROPAGANDAYA ALET ETTİ!

Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için algı operasyonu amacıyla Türkiye’yi hedef alan Rus propaganda mekanizması, futbol üzerinden bir hamlede bulunmuştu.

27 Mart 2019 tarihinde PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçı yapılmasının planlandığı öğrenilmişti.

UKRAYNA, UEFA’YA BAŞVURACAĞINI DUYURMUŞTU

Konuyla ilgili QHA’ya açıklamada bulunan Ukrayna Gençlik Ve Spor Bakan Danışmanı Gayana Yüksel,  Ukrayna’nın söz konusu maçla ilgili UEFA’ya başvurmaya hazırlandığını bildirmişti.

Yüksel, Gençlik ve Spor Bakanlığının, Ukrayna Dışişleri Bakanlığını  durumla ilgili bilgilendirdiğini, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçtiğini ve Ukrayna Güvenlik Servisine de başvurduğunu aktararak, “27 Mart tarihinde yapılacak söz konusu maçın basına açık olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yani maçın medyada propagandasını yapma niyeti ortada.” diye kaydetmişti.