İşgalcilerin bastığı skandal ders kitabı, propaganda yaymaya devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
28 Ekim 2019, 12:10
Anife Bilal
28 Ekim 2019, 12:10

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da öğrencilere dağıtılan ve daha sonra aktivistlerin gösterdiği tepki sayesinde kaldırılan skandal 10. sınıf “Kırım Tarihi” ders kitabının yasaklanmadığı ve okunmaya açık olduğu öğrenildi.

Söz konusu ders kitabında, Kırım Tatarları, “2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalcilerle ortaklık yapan işbirlikçiler” olarak kaydediliyor.

“KIRIM TATAR HALKI HAKKINDA ATILAN BU İFTİRALAR NEDEN YAYILMAYA DEVAM EDİYOR?”

Kırım Tatar aktivist Elmaz Akimova, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda; aktivistlerin tepkisi ve avukatların çalışmaları sonrası, okullardan toplatılan skandal propaganda kitabının yeniden okuyuculara açık olduğunu bildirdi.

Akimova, “Şu an bu ders kitabı Rusya Devlet Kütüphanesinde okunabiliyor. Bu nasıl olabilir? Bu propaganda malzemesi neden kütüphanelerden kaldırılmadı? Neden Kırım Tatar halkı hakkında atılan bu iftiralar Rusya Devlet Kütüphanesinde yayılmaya devam ediyor?!” ifadelerini kullandı.

Şubat 2019’da Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da öğrencilerin derslerde kullandığı 10. sınıf “Kırım Tarihi” ders kitabında, Kırım Tatarlarının “2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalcilerle ortaklık yapan işbirlikçiler” olduğu belirtildiği bildirilmişti. Aktivist ve uzmanların tepkileri sayesinde kitap okullardan kaldırılmıştı.

Ders kitabının ilk sayfasında kitapta yazılan metni onaylayan Editör Kurulundaki isimlerin aşağıdaki şekilde olduğu belirtilmişti:

Kırım’ın sözde Devlet Eğitim, Bilim, Gençlik Politikaları ve Spor Komitesi Başkanı Bobkov Vladimir Vitalyeviç;

Kırım’ın sözde Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanı Gonçarova Natalya Georgiyevna;

Kırım’ın sözde Kamu Odası Başkanı Grigoriy İoffe;

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi üyesi Tserkov Sergey Pavloviç;

Proje koordinatörü, Kırım’ın sözde Eğitim, Bilim ve Gençlik Bakanı Yardımcısı Ablyatipov Ayder Serveroviç.