İşgalcilerin baskılarına rağmen Kırım Dayanışması faaliyetlerine devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
31 Mart 2019, 18:07
Anife Bilal
31 Mart 2019, 18:07

Rus işgali altında bulunan Kırım’da siyasi tutuklulara, kaçırılanların ve kaybolanların ailelerine yardım amacıyla faaliyet gösteren Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı, Rus işgalci yönetiminin baskılarına karşın faaliyetlerine devam ediyor.

Bugün Akmescit’te (Simferopol) teşkilatın sıradaki toplantısı düzenlendi. Toplantıya avukatlar, hak savunucuları ve siyasi tutsakların akrabaları katıldı.

Kazan’dan gelen ve 27 Mart’ta alıkonulan siyasi tutsak Cemil Gafarov’u savunan avukat Rifat Yahin, arama sırasında müvekkilinin ağır hasta olduğunu fakat buna rağmen tutuklandığını belirtti.

⚡️ « ПОДБРАСЫВАЮТ ЛИТЕРАТУРУ ВО ВРЕМЯ ОБЫСКОВ» – РИФАТ ЯХИННа встрече выступил адвокат Рифат Яхин, приехавший из…

Опубліковано Крымская солидарность Неділя, 31 березня 2019 р.

Kırım Tatar aktivist Mustafa Seydaliyev, mart ayında 23 Kırım Tatar aktivistin alıkonulduğunu ve bir Kırım Tatar aktivistin, Edem Yayaçikov’un işgalcilerin düzenlediği baskından sonra kaybolduğunu anlatırken (sonradan gözaltına alındı-QHA), “Tüm bunlara rağmen biz tüm engelleri aşacağız ve halkımızı desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov da Facebook sayfası üzerinden canlı yayın aracılığıyla Kırım Tatarlarına seslenerek Kırım Dayanışmasını desteklediklerini ifade etti.

Опубліковано Рефатом Чубаровим Неділя, 31 березня 2019 р.

Toplantıya katılan Ukrayna Ortodoks Kilisesi Kırım ve Simferopol (Akmescit) Başpiskoposu Kliment, Kırım Dayanışması teşkilatına desteğini bildirirken, atalarının da 1944’ta Kırım Tatarları gibi Kırım’dan sürüldüğünü anlatarak, “Şu an 1944 yılı tekrarlanıyor, inananlara zulmediliyor.” dedi.

⚡️«Я С ВАМИ» – АРХИЕПИСКОП КЛИМЕНТНа встрече общественного объединения «Крымская солидарность» 31 марта 2019 года…

Опубліковано Крымская солидарность Неділя, 31 березня 2019 р.

Kırım’da faaliyet gösteren Ukrayna Kültür Merkezi temsilcileri de toplantıya katılarak işgal edilen Kırım’da meydana gelen baskılardan dolayı büyük endişe duyduklarını dile getirirken, “Bugün biz kendi seçimimizi yapıyoruz, kimin tarafında olacağımızı seçiyoruz ve Kırım Tatarlarına desteğimizi bildiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avukat Edem Semedlâyev yaptığı konuşmada Rusya’dan gelen meslektaşlarına Kırım Tatar siyasi tutsakların savunulması konusunda verdikleri destek için teşekkür etti. Ayrıca Semedlâyev siyesi tutsakların ailelerine destek veren insanlara minnettarlığını bildirerek, “Yardım etmeyenler ise 1944 yılını hatırlasınlar, o zaman vagonlara herkes yüklendi savcılar da dahil.” diye kaydetti.

Avukat Lilya Gemeci 27 Mart tarihinde düzenlenen basınları değerlendirirken, “Bu Kırım Tatar halkına karşı yürütülen büyük (bir) özel operasyondu.” dedi.

Avukat Gemeci, Kırım Tatar Riza Asanov’un evine yapılan arama sırasında Asanov’un 4 yaşındaki çocuğuna babasının götürüldüğünü ve onu bir daha göremeyeceğinin söylendiğini de anlattı.

⚡️«КТО РЕШИЛ НЕ ПОМОГАТЬ НАРОДУ, ПУСТЬ ВСПОМНИТ 1944 ГОД» – ЭДЕМ СЕМЕДЛЯЕВ Адвокат Эдем Семедляев на встрече…

Опубліковано Крымская солидарность Неділя, 31 березня 2019 р.

Toplantıda konuşan avukat İslam Velilayev de müvekkili siyasi tutsak Edem Bekirov hakkında bilgi verdi. Bekirov’un sağlık durumunun çok kötü olduğunu; nefes darlığı çektiğini, kanındaki şeker oranının yüksek olduğunu, kalp çarpıntısı ve cildinde alerji oluştuğunu anlatan avukat, tutukevi yönetiminin Bekirov’un kızının gönderdiği ilaçları kabul etmediğini bildirdi. Ayrıca avukat Edem Bekirov’un açlık grevi başlatmayı planladığını da aktardı.

⚡️«ПОСЛЕ ОБЫСКА Я УЗНАЛ, ЧТО ПОДКИНУТЫ КНИГИ» – ИСЛЯМ ВЕЛИЛЯЕВ Адвокат Ислям Велиляев на встрече общественного…

Опубліковано Крымская солидарность Неділя, 31 березня 2019 р.

Toplantıya katılamayan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal bir video göndererek, “Kırım’da, Ukrayna’da, tüm dünyada birçok dostumuz şu an babasız kalan çocuklara yardım etmek için kampanya başlattı. İnşallah bu yardımlar gerekli yere ulaşır. Ancak en önemlisi umutsuzluğa kapılmamamız gerektiğini hatırlamalıyız. Korktuğumuzu göstermemeliyiz. Bize zulmedenler bunları amaçlıyor. Bu yüzde Kırım Dayanışması toplantılarında, mahkemelerin önünde toplanarak bir birbirimize destek olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.