İşgalcilerin aradığı Kırım Tatarı Edem Yayaçikov gözaltına alındı

Haberler
Feride Useinova
29 Mart 2019, 22:43
Feride Useinova
29 Mart 2019, 22:43

Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı 27 Mart’ta evinin kapısı kırılarak arama yapılan ve bulunduğu yer belli olmayan Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’ın işgalci Rusya’nın kolluk güçleri tarafından gözaltına alındığını duyurdu.

Avukat Edem Semedlâyev, konuyla ilgili olarak Edem Yayaçikov’un bulunduğu yerin tıpkı evleri basılıp gözaltına alınan diğer 23 Kırım Tatarı gibi hala belli olmadığını belirtti.

Semedlâyev, “Bugün bir meslektaşımdan müvekkilim Yayaçikov Edem’in gözaltına alındığını ve Federal Güvenlik Servisi’nin (sözde) Kırım Cumhuriyeti şubesinde bulunduğunu öğrendim. Bu bilgiyi aldıktan sonra hemen şubeye gittim. Ancak bu dava ile ilgilenen görevliler bu bilgiyi doğrulamadı ve müvekkilimin orada olmadığını söyledi” diye kaydetti.

Avukat, Kırım’daki diğer şubelerin de aradığını ancak müvekkili ile ilgili herhangi bir bilgi alamadığını söyledi. Semedlayev, Yayaçikov’a karşı “soruşturma dışı eylemlerin” uygulandığından endişe duyuyor.

Комментарий адвоката Эдема Семедляева о пропаже Эдема Яячикова

⚡️ ЭДЕМ ЯЯЧИКОВ27 марта 2019 года, в результате массовых обысков в домах крымских татар по обвинению в «терроризме» было задержано 20 человек. Четверых из них на момент обысков не было дома. В последствие, трое из них были также задержаны. Эдем Яячиков один из тех, кто отсутствовал во время обыска в его доме.До сегодняшнего дня его местонахождение неизвестно. Супруга Эдема, Сусанна Яячикова, подавала заявление в полицию о его похищении.Сегодня, спустя два дня после пропажи Яячикова, адвокату Эдему Семедляеву стало известно о его задержании. Однако место нахождение по-прежнему неизвестно. Адвокат опасается за здоровье и жизнь своего подзащитного.Подробнее в нашем видеосюжете.#deloHizbutTahrir#freeEdemYayachikov

Опубліковано Крымская солидарность Пʼятниця, 29 березня 2019 р.

27 Mart’ta sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde sabahın erken saatlerinde evleri basılan 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist de gözaltına alındı. İşgalciler gözdağı vermek için aktivistlerden birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verdi. 28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemeyip evlerinin kapılarını kırdığı 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov, Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Alıkonulan üç kişinin FSB’nin sözde Akmescit ofisine sevk edildiği öğrenildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce alıkonulan 23 Kırım Tatarı hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

REHİN ALINAN KIRIM TATARLARI NEREDE?

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 27 Mart günü Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin Kırım Tatarlarının evlerine düzenlediği toplu baskın sonucunda alıkonulan ve daha sonra çıkarıldıkları sözde “mahkemece” tutuklanan 23 Kırım Tatarının bulundukları yerin belli olmadığı bildirilmişti. Konuyla ilgili Facebook sayfasında açıklamada bulunan Avukat Emil Kurbedinov, “Acil! Şu anda tutuklanan 23 Kırım Tatarının nerede olduğu bilinmiyor. Devlet kurumları çelişkili bilgi veriyor. FSB soruşturma ekibinin başı ile hiçbir bağlantı yok.” ifadelerini kullanmıştı.

Gazeteci Anton Naumlyuk da edinilen bilgiye göre soruşturma ekibinin başı Sergey Mahnev’in Moskova’ya gittiğini belirtirken, davayla ilgili belgelerin Kırım’da imzalanmayıp Rusya Federal Güvenlik Servisi Soruşturma Dairesi Başkan Yardımcısı Korgeneral Petuhov V. V. tarafından imzalandığının öğrenildiğini bildirmişti.

Ayrıca Naumlyuk, savunmanın yeri belli olmayan rehin Kırım Tatarlarının Moskova’ya götürülmüş olabileceğinden endişe ettiğini de kaydetmişti.