İşgalcilerin anıtına boya döktüğü için hapis cezası

Güncel
Anife Bilal
21 Haziran 2019, 18:22
Anife Bilal
21 Haziran 2019, 18:22

İşgal edilen Kırım’ın sözde mahkemesi işgalcilerin propaganda amaçlı diktiği “kibar insanlar” anıtına boya dökmekle suçlanan Maksim Sokurenko’yu altı ay hapis cezasına mahkum etti.

Kırım İnsan Hakları Grubu tarafından paylaşılan sözde mahkeme kararında, “M. S. Sokurenko, Ukrayna vatandaşı. 16 Mart 2014 tarihinde yapılan referandum sonucunda Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını tanımıyor ayrıca Rusya devlet sembollerinin Kırım topraklarında bulunmasının yasa dışı olduğunu düşünüyor. Kendi sivil tutumunu sergilemek ve işgalci yönetiminin dikkatini çekmek amacıyla Rus askerlerin anısına dikilen anıta boya döktü.” ifadelerine yer verildi.

Hak savunucuları “mahkeme kararının” 17 Nisan 2019 tarihinde alındığını fakat onun hak savunucuların eline yani geçtiğini bildirdi.

İşgalciler Ocak 2019’da “kibar insanlar” anıtına boya dökmekle suçlanan Maksim Sokurenko’nun tutuklandığını duyurmuştu.

2014 yılının Şubat ayında Kırım’ı işgal eden, kıyafetlerinin rengi nedeniyle “yeşil adamlar” ya da “kibar insanlar” olarak da adlandırılan Rus özel kuvvetleri askerlerine adanan anıt haziran 2016’da Akmescit’te Parlamento binasının yanına dikilmişti.

Rus propagandası eski Çarlık döneminin ve Sovyetler döneminin hatıralarını, dolayısıyla Rus yayılmacılığının meşruiyetini vurgulayan heykel ve büstler önem taşıyor. 2014’teki işgali meşrulaştırmak ve uluslararası topluma güya oradaki halkın isteği üzerine orayı işgal ettikleri illüzyonu oluşturmak adına da bu şekilde yeni anıtlar yaptırılıyor.