İşgalcilerin Aluşta Din Cemiyetine baskıları sürüyor: Yine uyarı kağıdı gönderildi!

Haberler
Anife Bilal
13 Ağustos 2020, 19:00
Anife Bilal
13 Ağustos 2020, 19:00

Kırım’ın işgalci yönetimi, Aluşta Din Cemiyetine baskı uygulamaya devam ediyor. Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Adalet Bakanlığı, Aluşta Din Cemiyetine “uyarı kağıdı” göndererek; cemiyetin başkanvekili Ruslan Emirvaliyev’in kurucular listesinden çıkarılmasını talep etti.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına açıklamada bulunan avukat Lilya Gemeci, sözde Adalet Bakanlığının Aluşta Din Cemiyetine gönderdiği uyarı mektubunda, eylemlerinin aşırıcılık faaliyetlerini içerdiği belirlenen bir kişinin dini örgütün üyesi olamayacağının ve dolayısıyla Emirvaliyev’in örgüt kurucuları listesinden çıkarılması gerektiğinin ileri sürüldüğünü aktardı.

Mektupta, Emirvaliyev’in 30 Eylül 2020 tarihine kadar cemiyet üyeliğinden çıkarılması gerektiği ifade edildi.

EMİRVALİYEV PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mayıs 2020’da Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki Aluşta Şehir Mahkemesi,
 VKontakte sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımı bahane ederek Din Cemiyeti Başkan Vekili Kırım Tatarı Ruslan Emirvaliyev’i insan onurunu aşağılamak, nefret veya düşmanlığa teşvik etmekle suçlu bularak para cezasına çarptırmıştı.

İlgili haber: İşgalciler Aluşta Din Cemiyetine baskı uygulamaya devam ediyor

ALUŞTA DİN CEMİYETİ, UZUN BİR SÜREDİR İŞGALCİLERİN BASKILARINA UĞRUYOR

Aluşta Din Cemiyeti Başkanı Kırım Tatarı Lenur Halilov, 10 Haziran 2019’da alıkonulmuştu. İşgalciler, Halilov’u Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle suçluyor.

Aluşta Din Cemiyeti Başkanı, cemiyetin Kırım’ın sözde Mülkiyet İlişkileri Bakanlığına karşı açtığı davanın inceleneceği duruşmadan 2 hafta önce alıkonulmuştu. Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Müftülüğü ile sözde Din ve Etnik İşlerden Sorumlu Komitesi, davanın tarafı olarak geçiyordu. 1994 yılında Kırım’ın Bakanlar Kurulu kararıyla Aluşta’daki cami ve ona ait toprak karşılıksız ve süresiz olarak Halilov’un başkanı olduğu Aluşta Dini Cemiyetine devredildi. Fakat cemiyet, işgalden sonra camiyi ve ona ait toprağı Rus yasalarına göre tescil etmeye başladığı zaman, caminin sözde Kırım Müftülüğüne devredildiğini öğrendi. Bundan dolayı cemiyet, Kırım’ın sözde Mülkiyet İlişkileri Bakanlığına karşı dava açmıştı. Buna ek olarak Aluşta kentinin sözde savcılığı Aluşta Din Cemiyeti İmamı Yusuf Aşırov hakkında “yasa dışı misyonerlik faaliyetlerini yürütme” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Aluşta Din Cemiyeti 22 Nisan 1993 tarihinde resmi olarak kuruldu ve 27 yıldır faaliyet gösteriyor.