İşgalcilerin aceleyle inşa ettiği Kerç köprüsü yüklere dayanamıyor

Haberler
Anife Bilal
08 Nisan 2019, 11:40
Anife Bilal
08 Nisan 2019, 11:40

Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’ya bağlamak için yasa dışı şekilde inşa ettiği Kerç köprüsü ağır yüklere dayanamıyor.

Rus yanlısı Kırım medyasında çıkan haberlere göre, Kerç köprüsünde kamyonlar için sınırlama getirilecek.

1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek sınırlama yaz sonuna kadar devam edecek. Sınırlama 12 tondan daha ağır olan kamyonları kapsayacak ayrıca hava sıcaklığının +32 dereceden  fazla olduğu durumlarda ve sabah saat 10.00’dan akşam saat 22.00’a kadar uygulanacak.

Söz konusu uygulamanın, Kerç köprüsünü aktif bir şekilde kullanan şoförler arasında panik yarattığı belirtildi.

UKRAYNA: KÖPRÜ ÇÖKMEYE BAŞLADI

Daha önce, Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlığı, Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’yı bağlamak için yasa dışı şekilde inşa ettiği Kerç köprüsünün bazı ayaklarının dibe çökmeye başladığı bildirilmişti.

Uzaydan çekilen resimleri değerlendiren Bakanlık, çökmenin meydana geldiği birkaç bölgenin tespit edildiğini açıklamıştı.

PROPAGANDA AMACIYLA İNŞA EDİLDİ

Bilindiği gibi, Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’ya bağlamak amacıyla yasa dışı olarak inşa ettikleri Kerç köprüsünün otoyol kısmının açılışı 15 Mayıs 2018 tarihinde yapıldı. Köprü, Rus işgalini sözde kalıcı hale getirip yarımadayı Rusya’ya doğrudan bağlamak amacıyla ve işgalin propagandasını yapabilmek için tüm uyarılara rağmen inşa edildi.

Avrupa Birliği (AB), temmuz ayında, Rus işgalcilerin Kırım’ı Rusya’yı bağlamak için yasa dışı şekilde inşa ettiği Kerç köprüsünün yapımında yer alan 6 kişiye kişisel yaptırımlar uygulama kararı aldı.

AB’nin resmi sitesinde yayımlanan karara göre, Putin’in yakın arkadaşı Rus oligark Arkadiy Roternberg’e ait Mostotrest (MOEX: MSTT) ve Stroygazmontaj şirketleri, ayrıca Institute Giprostroymost Saint-Petersburg, Zaliv Tersanesi (Kerç), Stroygazmontaj-Most ve Zao Vad şirketleri AB’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamına giriyor.