İşgalcilerin 4 metrekarelik hücrede tuttuğu Mustafayev: Şartlar korkunç!

Haberler
Feride Useinova
28 Ekim 2019, 13:50
Feride Useinova
28 Ekim 2019, 13:50

Kırım Dayanışması Sivil Teşkilatı Koordinatörü, siyasi tutsak Kırım Tatarı Server Mustafayev, bir buçuk aydır 4 metrekarelik bir hücrede her şeyden habersiz olarak tutuluyor.

26 Ekim 2019’da düzenlenen Kırım Dayanışması toplantısında konuşan Server Mustafayev’in eşi Maye Mustafayeva “Server bir buçuk aydır tek başına 4 metrekarelik bir hücrede tutuluyor. Böylece üzerine ahlaki ve psikolojik baskı uygulanıyor. Günlüğünde şunları anlatıyor: ‘Hücredeki şartlar korkunç. Su neredeyse hiç olmuyor. Hücrenin zemininde oluşan delikten arada kanalizasyon akıyor. Yemekler neredeyse her gün domuz etinden yapılıyor. Hücrenin penceresi çöp konteynerlerinin olduğu tarafa çıkıyor. Bahçe bütün mahkumlara küçük geldiği için gezinmek için sadece 30 dakikalık vakit veriliyor” ifadelerini kullandı.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması Sivil Toplum Teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

KIRIM TATARLARI ALIKONULDU

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.

SÖZDE HİZB-UT TAHRİR DAVASINA DAHİL EDİLDİ

Server Mustafayev’in aleyhine Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. Fıkrasına (terör örgütünün faaliyetlerine katılma) göre dava açıldığı, davanın sözde Hizb-ut Tahrir davasına dahil edildiği bildirilmişti.