İşgalcilerden zulüm: Kırım Tatar siyasi tutsakların yakınlarıyla görüşmesine izin verilmiyor

Haberler
E. K.
21 Mart 2019, 16:47
Kırım Tatarı siyasi tutsak Rüstem Emirüseinov’un eşi Aliye Emirüseinova
E. K.
21 Mart 2019, 16:47

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında Rus işgalcilerce alıkonulan ve Rusya’da yasaklı olan Hizb-ut Tahrir örgütüne katılmakla suçlanan Kırım Tatarı Rüstem Emirüseinov’un eşi ile görüşmesine izin verilmedi.

Kırım Dayanışması grubunun bildirdiğine göre, Aliye Emirüseinova 7 Mart tarihinde görüşme başvurusunda bulundu ancak ret cevabı aldı.

İşgalci soruşturma görevlileri, siyasi tutsağın eşi ile görüşmesi sırasında güya “bilgi aktarımı” yapılabileceğini savundu.

Rus işgalciler, Rüstem Emirüseinov’a görüşme izninin verilmesinin yakın akrabalarına, daha sonra soruşturma ve diğer yasal işlemlerin yapılabileceği diğer kişilere sunulabilecek bilgi aktarımıyla sonuçlanabileceğini ileri sürdü.

19 Mart tarihinde işgalcilerin aynı bahane ile, Eskender Abdulganiyev’in annesi Emine Abdulganiyeva ile görüşmesine izin vermediği bildirilmişti.

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığı bildirilmişti.