İşgalcilerden Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanına para cezası

07 Kasım 2019, 15:00

Rus işgali altındaki Kırım’da, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov, işgalci mahkeme tarafından para cezasına çarptırıldı.

Kırım Dayanışmasından yapılan açıklamada, “İlver Ametov’a, Rusya İdari Kanunu’nun 15.5. maddesi (vergi beyannamesinin öngörülen zamanda teslim edilmemesi) çerçevesinde açılan davanın incelemesi sona erdi. Ametov, 300 ruble (27 TL) para cezasına çarptırıldı. İlgili davanın incelenmesi konusunda İlver Ametov’un avukatı Lenura Yangulatova’ya bir bilgi verilmedi.” ifadelerine yer verildi.

İLVER AMETOV, SÖZDE DAVASI HAKKINDA KONUŞTU: GÜYA VERGİ BEYANNAMESİNİ ZAMANINDA TESLİM ETMEMİŞİM…

Öte yandan, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov, duruşma sonrası açıklamalarda bulundu. Ametov konuyla ilgili, “Benim ‘davamı’ inceleyen soruşturma görevlisi, şu gün şu saatte duruşmanın yapılacağını ve bu duruşmada evimdeki arama sırasında el konulan bıçaklarımın iade edileceğini söyledi. (Sonrasında) bana, ‘Sadece mahkeme iade edebilir, biz iade edemiyoruz’ dedi. Daha sonra, bir baktım burada vergi dairesi görevlileri var. Bana 300 ruble para cezası verdiler. Güya vergi beyannamesini zamanında teslim etmemişim… Şimdi soruşturma görevlisine gideceğim neler oluyor öğreneceğim.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERİN AMETOV’U SUÇLAMA GİRİŞİMLERİ BAŞARISIZ OLMUŞTU!

Daha önce işgalcilerin, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’u, “kesici silahları depolamakla” suçlamak istediği ancak planlarının başarısızlıkla sonuçlandığı bildirilmişti.

Eylül ayında İlver Ametov’un evinde arama yapıldı ve yapılan arama sırasında Ametov’un evinde 1833-1933 yılları arasında yapılmış olan dört süngü bıçak dahil antika eşyalara el konuldu. İşgalciler, Ametov’u “yasa dışı olarak kesici silahları saklamakla” suçlamak istedi. Ancak Ametov’un evinde bulunan silahlarının antika parçalar olduğu ve yasalara uygun bir şekilde satın alındığı için işgalciler, Ametov’a karşı herhangi bir dava açamamıştı.


ilver ametov
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı