İşgalcilerden Nariman Celal'e "aşırılıkçı" uyarısı

Haberler
Ömer Cihad Kaya
26 Haziran 2019, 15:17
Ömer Cihad Kaya
26 Haziran 2019, 15:17

Kırım Tatar Bayrak Günü arifesinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e, işgalciler tarafından uyarı mesajı gönderildi. Celal, sözde Akmescit Bölge Savcılığı tarafından e-posta yoluyla “aşırılıkçı olmaması konusunda uyarı” aldı.

Nariman Celal, Krım.Realii haber kaynağına verdiği açıklamada, “Bugün bilindiği gibi ben arkadaşlarla beraber Kırım’ı gezip arkadaşlarımın gelecek Bayrak Günü’nü kutluyordum. O sırada beni arayan eşim eve yine kolluk kuvvetlerinin temsilcilerinin geldiğini söyledi. Daha sonra Akmescit Bölge Savcılığı mensubu (bir şahıs) beni arayıp tarafıma bir uyarının verileceğini söyledi. Evde olmadığım için uyarıyı e-posta yoluyla gönderdiler” diye kaydetti.

Celal’in söylediğine göre aynı uyarıyı 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü arifesinde de aldığını bildirdi.

Uyarı metninde, sözde savcılığın elinde olan bilgiye göre Celal Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle yapılan kampanyaların organizatörü olarak geçtiği ve etkinlikler sırasında aşırıcılık sembollerini kullandığı kaydediliyor.

“Katıldığım etkinliklerde hiçbir zaman herhangi aşırıcılık sembol kullanmadım. Benim can Kırım Tatar bayrağım dünyanın hiçbir yerinde aşırıcılık sembolü olarak tanınmıyor” dedi Celal.