İşgalcilerden Kırımoğlu'nun evine "ziyaret"

Haberler
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 10:41
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 10:41

Rus işgal görevlilerinin, Kırım’ın Bahçesaray kentindeki bir dizi Kırım Tatar evine “ziyaret” düzenlediği bildirildi. İşgalcilerin “ziyaret ettiği” evler arasında Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun evi de yer aldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Refat Çubarov, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada işgalci güçlerin 15 Mayıs 2019 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının toplu halde ikamet ettiği Hançayır semtinde bir dizi Kırım Tatarının evini “ziyaret ettiğini” ve onları sorguladığını bildirdi.

KIRIM TATARLARINA YÖNELİK YENİ BASKI DALGASI MI?

Çubarov’un aktardığına göre, Hansaray semtinde görevli olan sözde polis görevlisi Yekaterina Yahova, Kırımoğlu’nun evine geldiği esnada evde yalnız onun üvey oğlu Eldar bulunuyordu.

Sözde polisin Eldar’ın kimlik bilgilerini sorduğu ve bunları kayda aldığını bildiren Çubarov, “Ziyaret ve söz konusu sorgulamanın hangi amaçla yapıldığı sorulduğunda, Yekaterina Yahova, Eldar’a  birkaç düzine soyadının yer aldığı bir liste göstermiş ve Eldar dahil tüm bu insanların terör faaliyetlerine katılmalarından şüphelenildiğini ileri sürmüş.” diye açıkladı.

18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanları Anma Günü öncesinde Kırım’daki sivil aktivistleri, avukatları ve yurttaş gazetecileri yarımadadaki durumu gözetlemeye davet eden Çubarov, “Rus işgalciler Kırım Tatarlarına karşı provokasyon hazırlıyor olabilir.” vurgusunda bulundu.