İşgalcilerden Kırım Tatar siyasi tutsakların çocukları için yardım kampanyasına engel

Haberler
Anife Bilal
23 Nisan 2019, 10:40
Anife Bilal
23 Nisan 2019, 10:40

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, babaları işgalciler tarafından tutuklanan ailelere yardım sağlayan Bizim Balalar Vakfı kurucusu, Kırım Tatar şairi ve gazeteci Lilya Bucurova, vakfın kullandığı banka hesabının işgalciler tarafından bloklandığını bildirdi.

BASKILARA RAĞMEN KAMPANYA “ELDEN ELE” DEVAM EDECEK

Facebook üzerinden açıklama yapan Lilya Bucurova, “Siyasi tutsakların çocuklarına yardım etme çağrılarına cevap veren tüm dostlarımız, maalesef bildirmek zorundayım ki, çoğu insanın Bizim Balalar için para gönderdiği sıradaki RNKB (Rusya Ulusal Ticaret Bankası) banka kartı bloke edildi. Fakat elimizde her zaman başka bir yol var: elden ele. Köyünüzde veya şehrinizde güvendiğiniz bir insanı bulun ve onun aracılığıyla bağış yapın. Bizim Balalar için bağışladığınız parayı, önceden +7 (978) 803-86-76 numaralı telefonu arayarak direkt Akmescit’teki gönüllümüz aracılığıyla da iletebilirsiniz.” diye bildirdi.

Bilindiği gibi, Kırım’da işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına karşı uyguladığı baskılar sonucunda 170 çocuk babasız bir şekilde büyüyor.

Daha önce, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, işgal edilen Kırım’daki baskılar sonucunda babasız kalan 170 Kırımlı çocuğa yardım eli uzatma çağrısı yapmıştı.

BİZİM BALALAR

Lilya Bucurova ve Elzara İslâmova’nın inisiyatifi üzerine kurulan Bizim Balalar Vakfı siyasi tutukluların eşlerine hayatlarının zor dönemlerini atlatmaya yardımcı oluyor. Vakfın kurulması, Kırım Tatar halkının birliğine ve birbirine, özellikle çocuklara yardım etmeye hazırlığını gösterdi.

Günümüzde Vakıf, Kırımlı siyasi tutukluların 18 yaşını doldurmayan çocuklarına yardım ediyor. Bizim Balalar Vakfının yardım ettiği çocukların listesinde işgalin ilk kurbanı olan Reşat Ametov’un ve Rusya’da yasa dışı olarak 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırımlı yönetmen Oleg Sentsov’un çocukları da yer alıyor.

Vakıf ailelere her ay 5 bin ruble tutarında yardım sağlıyor. Çocukların okula hazırlık döneminde bu tutar 8-12 bin rubleye kadar artıyor. Bunun dışında vakıf, ilaç ve tedavi olmak için yardıma ihtiyaç duyan hasta çocuklara yardım sağlıyor.

Ayrıca Bizim Balalar vakfı, çocukların eğlenebileceği, birbiriyle oynayabileceği ve tanışabileceği çeşitli etkinlikler de düzenliyor. Vakıf hem çocuklara hem de yetişkinlere psikolojik yardım sunuyor ayrıca belge işlemlerinin tamamlanmasına yardımcı oluyor.