İşgalcilerden Kırım Tatar lise öğrencisine elektroşoklu işkence!

18 Şubat 2020, 19:25

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yaşayan 17 yaşındaki Kırım Tatarı Server Rasilçak, sözde polis görevlilerin kendisine işkence uyguladığını bildirdi.

Krım.Realii’ye konuşan genç adam, 20 Ocak 2020 tarihinde babası ve iki arkadaşıyla birlikte arabayla Akmescit’e giderken Sak yakınlarında sözde trafik polisi olduğunu belirten ve üniforması olmayan kimliği belirsiz olan kişiler tarafından alıkonulduklarını anlattı. Rasilçak, alıkonuldukları sırada babasının yüzünden yaralandığını ve kendisinin de kasık bölgesine diz ile vurulduğunu ve daha sonra hiçbir açıklama yapılmadan Sak kentinin sözde polis şubesine götürüldüklerini ifade etti.

İŞKENCE KARAKOLDA DEVAM ETTİ

Genç sözde polis şubesinde bir odada tek başına kelepçeli tutulduğunu daha sonra ise odaya sözde polis görevlilerinden birinin geldiğini belirterek, “O bana: ‘Seninle bir insanla veya hayvanla konuşulduğu gibi mi konuşacağız?’ diye sordu. Ben de ona: ‘İnsanla konuşulduğu gibi’ diye cevap verdim. O bana: ‘Anlat bakalım’ dedi. Ben de ne anlatacağımı anlamadığım için cevap vermedim. Ondan sonra elektroşok cihazıyla ayağıma vurdu ve beş dakika daha düşünmeye teklif etti.” diye anlattı.

SÖZDE POLİSLER ELEKTROŞOK CİHAZIYLA KORKUTTULAR

Sözde polis görevlisi birkaç kere daha Server Rasilçak elektroşokla vurdu. Acıya dayanamayan genç adam yere düştükten sonra sözde polis görevlilerden biri onun kafasını yere bastırdı, diğeri ise pantolonu ve iç çamaşırını indirerek genci korkutmak amacıyla kasıklarına elektroşok cihazını yaklaştırarak onu açıp kapatmaya başladı. Daha sonra sözde polisler genç adamı darp etti.

SÖZDE POLİSLER ŞİDDET KULLANILMADIĞI YÖNÜNDE DİLEKÇE İMZALATTI

Sözde polis görevlileri Server Rasilçak’ı, babasını ve arkadaşlarını bir oto yıkamacıdan para çalmakla suçladı. Genç adam ise yolda hiç oto yıkamaya uğramadıklarını belirtti. Genç adam serbest bırakılmadan önce sözde polis görevlileri kendisine karşı güç kullanılmadığı konusunda dilekçe imzalattırdı. Ayrıca Rasilçak’ın yanında olan tüm paraya sözde polisler tarafından el konuldu.

“BENİ DARP EDEN POLİSLERİN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM”

Serbest bırakıldıktan sonra hastaneye gidip darp raporu aldığını ve polise şikayet dilekçesi verdiğini anlatan genç adam, “Bunu konuşmaktan korkmuyor ve utanmıyorum. Beni darp eden polis görevlilerinin cezalandırılmasını istiyorum. Yoksa bugün beni yarın ise başka biri de darp ederler.” dedi.


işkence
Kırım Tatarları
Rus baskısı
Bunlara da bakın: