İşgalcilerden Kırım Tatar evlerine çoklu baskın

Haberler
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 09:33
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 09:33

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı baskılar devam ediyor.

İşgalci güçlerin sabah saatlerinde beş farklı adrese baskın düzenlediği bildirildi.

Kırım Dayanışma sivil teşkilatı, aramaların Aluşta’da yaşayan Eldar Kantemirov’un evinde, Akmescit’in Stroganovka (Mamak) köyünde yaşayan Eskender Süleymanov’un evinde ve  Akmescit’te Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde bir evde ayrıca Karasupazar (Belogorsk) şehrinde bu gece alıkonulan Enver Omerov ve oğlu Riza Omerov’un evinde yapıldığını bildirdi.

Bunun dışında Aluşta bölgesi Körbekül (İzobilnoye) köyünde yaşayan Lenur Halilov’un evinde de arama yapıldığı duyuruldu.

BASKIN SONRASI GÖZALTI

Eskender Süleymanov’un evindeki aramanın sona erdiğini ve Süleymanov’un gözaltına alınarak Akmescit’eki FSB ofisine götürüldüğünü ifade edildi.

Riza Omerov’un da aramadan sonra alıkonulduğunu belirtildi.

Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederi olan Enver Omerov, 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece,  gece saatlerinde, Kerç köprüsü girişinde işgalciler tarafından alıkonuldu. Omerov’un bulunduğu yer halen bilinmiyor.

EVLERİNDE ARAMA YAPILAN KIRIM TATARLARI BİR BİR ALIKONULUYOR!

Öte yandan, Karasupazar bölgesi Zuya kasabasında Ayder Cepparov’un evinde arama yapıldığı öğrenildi. Aramanın ardından Ayder Cepparov alıkonuldu.

Aluşta’daki evinde arama yapılan Eldar Kantemirov’un da arama sonrasında alıkonulduğu belirlendi.

İşgal altındaki Kırım’ın Aluşta bölgesi Büyük Lambat (Malıy Mayak) köyünde Ruslan Mesutov’un evinde arama düzenlendiği bilgisi alındı.