İşgalcilerden Kırım'da Rus pasaportu olmayanlara ayrımcılık

26 Eylül 2019, 14:03

İşgal altındaki Kırım’da, Rusya pasaportu bulunmayan Ukrayna vatandaşlarına karşı ayrımcılık yapılıyor.

24 Eylül 2019 günü, Varşova’da düzenlenen AGİT toplantısında konuşma yapan Kırım İnsan Hakları Grubu Başkan Yardımcısı Volodımır Çekrıgin, işgal altındaki Kırım’da, Rusya Federasyonu pasaportu olmayan Ukrayna vatandaşlarına karşı sistematik olarak ayrımcılık politikaları yürütüldüğünü bildirdi.

RUSYA’DAN BELGELERİ OLMAYANLARA İDARİ KOVUŞTURMA!

Çekrıgin, Rusya Federasyonu pasaportuna sahip olmayan insanların, resmi olarak çalışma ve ücretsiz muayene hakkından mahrum kaldıklarını, çalışmayan kişilerin özel hastanelerde de muayene olamadığını ifade etti. Bu kısıtlamalara ek olarak, işgalci Rus yönetiminin, Kırım’da Rusya tarafından verilen belgeleri olmayan Ukrayna vatandaşlarına idari kovuşturma yaptıklarını da hatırlattı.

Kırım İnsan Hakları Grubu Başkan Yardımcısı, idari kovuşturmanın, hem para cezaları hem de Kırım topraklarından sürülmeyi öngördüğünü vurguladı.

UKRAYNA VATANDAŞI KIRIMLILARA SINIR DIŞI GİRİŞİMİ

İşgal altındaki Kırım’da verilen mahkeme kararı örnekleri, Ukrayna vatandaşı olanlara Kırım’da güçlü sosyal bağlara sahip olsalar bile sınır dışı edilme kararının verildiğini gösteriyor. Bu tür kovuşturmaların sebebi, “Rusya Federasyonu topraklarında kalmak için gerekli belgelerin eksikliği” ve “Rusya Federasyonu topraklarında azami kalış süresinin aşılması” olarak belirtiliyor.

İşgal Altındaki Kırım
Rus pasaportu