İşgalcilerden Kırım’a su tedariki için yeni başvuru!

13 Haziran 2020, 19:06

İşbirlikçiler, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a su tedariki için yeni bir girişimde bulundu.

Sözde Rusya Devlet Duması milletvekili, işbirlikçi Natalya Poklonskaya sosyal medya hesabı üzerinden Ukrayna yönetimine başvuruda bulunurken, Ukrayna yetkililerini güya “Kırım’da insan haklarını ihlal etmekle” suçladı. 

Poklonskaya’nın konuyla ilgili açıklamasında, “Ukrayna siyasetçileri bana ve başka hainletre karşı yeni yaptırımlar üzerinde iyice düşünsün. Bu teklifler de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e sunulsun. Ukrayna, yarımadada ikamet eden milyonlarca insanın haklarını ihlal ediyor ve çevreye zarar veriyor.” iddiasında bulundu.

Bununla birlikte işbirlikçi Ukrayna Başsavcılığı, Ukrayna’nın 5. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya karşı “Ukrayna Ceza Kanunun  242. (Su koruma kurallarının ihlali), 441. (Flora ve faunanın topyekûn imhası, atmosferin veya su kaynaklarının zehirlenmesi ve ekolojik bir felakete neden olabilecek diğer eylemler), 442. (Soykırım) maddeleri uyarınca “dava açılmasını” da talep etti. 

Daha önce, işbirlikçi Poklonskaya’nın, Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini önlemesine karşı Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu öğrenilmişti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANA KARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

Buna göre 1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.

Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

işbirlikçiler
Kırım
Rusya
su kıtlığı