İşgalcilerden Edem Bekirov davasında yeni karar

07 Ekim 2019, 12:15

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında açılan davayı askıya alma kararı aldı.

İşgalci mahkeme, “davalı tamamen iyileşene kadar” davanın görülmesini askıya aldığını duyurdu.

Yapılan duruşmada, sözde savcı, davanın askıya alınmasını talep etti. Öte yandan, savunma avukatları Edem Bekirov’un rehabilitasyon döneminin ne zaman biteceğinin şimdilik belli olmadığını kaydederek; sözde savcının talebini destekledi.

Bunun üzerine, sözde mahkeme, Edem Bekirov’un sağlık durumu müsait olduğu zaman incelemeye devam etme kararı aldı.

Bilindiği üzere, Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Ukrayna’ya iade edilen siyasi tutsaklar arasında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov da bulunuyordu.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

Bekirov, Ukrayna ve Rusya arasındaki esir değişimi kapsamında 7 Eylül 2019 günü özgürlüğüne kavuşmuştu. Bekirov’un sağlık durumu halen ciddiyetini korusa da tedavi süreci devam ediyor.

Edem Bekirov
işgalci mahkeme
Bunlara da bakın: