İşgalcilerden 18 Mayıs öncesinde Kırım Tatar aktivistlere uyarı!

Haberler
Anife Bilal
17 Mayıs 2022, 14:58
Anife Bilal
17 Mayıs 2022, 14:58

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalciler, Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 78. yıldönümünün kaydedildiği 18 Mayıs 2022 tarihi öncesinde Kırım Tatar aktivistlere “izinsiz gösteri ve mitinglerin” yapılmaması konusunda uyarı kağıtları vermeye başladı. İşgalci görevlilerin, Kırım Tatar aktivistleri Osman Osmanov’a ve Elmaz Akimova’ya “uyarı kağıdı” verdiği öğrenildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalin başladığından beri her yıl olduğu gibi bu yıl da, Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü öncesinde Kırım Tatar aktivistlerine “yasaların ihlalinin kabul edilemezliği hakkında uyarı kağıdı” dağıtıldı. Kırım Dayanışması sivil toplum kuruluşu, Akmescit (Simferopol) bölgesindeki sözde savcılık görevlilerinin, Kırım Tatar aktivist Elmaz Akimova’nın ikamet ettiği adrese “uyarı kağıdı” teslim ettiğini bildirdi. İşgalci yetkililerin verdiği uyarı kağıdında, Rus mevzuatına göre izinsiz toplantılar, mitingler, gösteriler, yürüyüşlere izin verilmediği kaydedildi. Ayrıca, Akimova’nın şu anda Kırım dışında bulunduğu öğrenildi.

Öte yandan, Kırım Tatar aktivist Osman Osmanov, sosyal medya üzerinden kendisine verilen “uyarı kağıdının” görüntüsünü paylaşarak, “Beni unuttuklarını sanmıştım” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERDEN UYARI KAĞITLARI

Bilindiği gibi Kırım’ın işgalci yönetimi, her yıl 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü yıl dönümü, Kırım Tatar Bayrak Günü ve 26 Şubat Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü gibi yıldönümleri öncesinde Kırım Tatar aktivistlere “uyarı kağıtları” dağıtıyor.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını vatanları Kırım’dan sürgün etti. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna Parlamentosu, 2015 yılında Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.