İşgalcilerden 18 Mayıs öncesi “uyarısı”

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 10:07
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 10:07

Rus işgalciler Kırım’da 18 Mayıs Kırım Tatar sürgününün yıl dönümü öncesinde Kırım Tatar aktivistlere “uyarı mektupları” dağıttı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 17 Mayıs 2019 tarihinde Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “İki gün boyunca Rus işgalciler KTMM üyelerine, hak savunuculara, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerine, Kırım Tatar gazetecilere 18 Mayıs’ta aşırılık yanlısı eylemlerin kabul edilemezliği ile ilgili yazılı uyarılar dağıtıyor.” diye bildirdi.

İşgalcilerden “uyarı kağıdı” alanlar arasında KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, KTMM Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, Kırım Tatar aktivistler Emine Avamileva, Rolan Osmanov ve Kırım Tatar yazar Lilya Bucurova yer alıyor.

KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili daha önce de Rus işgal görevlilerinin, Kırım’ın Bahçesaray kentindeki bir dizi Kırım Tatar evine “ziyaret” düzenlediğini bildirmişti. İşgalcilerin “ziyaret ettiği” evler arasında Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun evi de yer almıştı.