İşgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının bulunduğu yer belli oldu

Haberler
Feride Useinova
30 Mart 2019, 18:05
Feride Useinova
30 Mart 2019, 18:05

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova 27 Mart’ta işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğu ile ilgili bilginin doğrulandığını ifade etti.

Facebook sayfasında açıklama yapan Denisova, “Akmescit’in Boğurça semtindeki aramalara Rostov’dan gelen Federal Güvenlik Servisi görevlileri boşuna katılmadı. Sevkiyat dahil olmak üzere her şey önceden planlanmıştı” diye kaydetti.

İnsan Hakları Yetkilisi, rehin alınan Kırım Tatarlarının Rostov’un beş hapishanesine yerleştirileceklerini aktararak, “Hapishanelerin üçü Rostov’da şehir içinde, diğer ikisi taşrada bulunuyor” dedi.

İnsan Hakları Yetkilisi Rostov’da bulunan Kırım Tatarlarının; Tofik Abdulgaziyev, İzzet Abdullayev, Vladlen Abdulkadirov, Mecit Abdurahmanov, Bilal Adilov, Enver Ametov, Osman Arifmemetov, Farhod Bazarov, Akim Bekirov, Remzi Bekirov, Servet Gaziyev, Cemil Gafarov, Riza İzetov, Alim Karimov, Seyran Murtaza, Yaşar Muedinov, Erfan Osmanov, Seytveli Seytablayev, Rüstem Seythalilov, Ruslan Suleymanov, Şaban Umerov, Rüstem Şeyhaliyev ve Asan Yanikov olduğunu aktardı.

Інформація щодо місця перебування кримських татар на території Ростовської області підтвердилася. Не просто так для…

Опубліковано Людмилою Денісовою Субота, 30 березня 2019 р.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi. Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi. 28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.