İşgalciler yeniden Hollywood'a göz dikti: Şimdi de "çevrecilik" kılıfı!

25 Ocak 2020, 18:03

Rus propaganda mekanizması Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak için bir kere daha ünlü Hollywood oyuncularına göz dikti.

İşgalciler daha önce 1985 yapımı Rocky IV filminde “İvan Drago” rolüyle tanınan ve orada rol gereği Rus propagandası için mücadele eden karaktere hayat veren ünlü Hollywood yıldızı Dolph Lundgren’in, işgal altındaki Kırım’da II. Dünya Savaşını anlatan bir üçlemenin ilk filmi olan “Acimuşkay” filminde Kerç Gestapo Müdürü Günter Geldman rolünde oynayacağını duyurmuşlardı. Şimdi ise ünlü Hollywood yıldızı Leonardo DiCaprio’yu hedefleyen işgalciler, bu sefer “çevrecilik” teması üzerinden hamlede bulunuyor.

Kırım Tatar Milli Meclisini (KTMM) “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya, ABD’li aktör Leonardo DiCaprio’dan Kırım’daki “Baqqal beli” (Bakkal beli) adlı doğa harikasının kurtarması  için yardım istemeyi planlıyor. 

İŞGALCİLER HEM DOĞAYI KATLEDİYOR HEM PROPAGANDALARINA ALET EDİYOR

İşgalcilerin kontrolsüz kum çıkarma çalışmaları nedeniyle “Baqqal beli”nin yok olma tehlikesi bulunduğu biliniyor. Sözde Kırım Hükûmeti 2019’da orada üretim lisanslarının durdurulduğunu söylese de kum çıkartma süreci durdurulmadı.

Poklonskaya söz konusu doğa harikasının kaybolmasının sebebi işgalci idare değilmiş gibi, “Leonardo DiCaprio’ya ulaşacağım, aktör-ekolog  Kırım’ın doğal harikalarını kurtarmaya yardımcı olsun” diye konuştu.

DiCaprio, 2014’ten beri BM (Birleşmiş Milletler) Barış Elçisi olarak görev yapıyor. Bu görevin bir parçası olarak ünlü oyuncu gezegendeki iklim değişikliği konularıyla ilgileniyor.

çevre
çevre faciası
çevre sorunu
Hollywood
Kırım
Kırım'ın işgali
Leonardo DiCaprio
Natalya Poklonskaya
Rus işgali
Rus propagandası
Bunlara da bakın: