İşgalciler Veciye Kaşka'nın ölümüyle ilgili soruşturma başlatmayı reddetti

Güncel
Anife Bilal
16 Şubat 2020, 17:19
Anife Bilal
16 Şubat 2020, 17:19

İşgalcilerin mahkemesi, işgal altındaki Kırım’daki ihlalleri örtbas etmeyi sürdürüyor.

Avukat Nikolay Polozov, en son sözde soruşturma görevlilerinin Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi ismi Veciye Kaşka’nın ölümü ile ilgili soruşturmanın tekrar yapılması taleplerini reddetmesi üzerine itiraz dilekçesi vermişti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi bu itiraz dilekçesini reddetti.

Sözde Savcılık ve sözde Soruşturma Komitesi temsilcileri Veciye Kaşka’nın alıkonulma sonucunda değil yaşlılıktan öldüğünü ileri sürdü.

Facebook üzerinden açıklama yapan Polozov, “Dava duruşmasına katılan Savcılık ve Soruşturma Komitesi temsilcileri Veciye Kaşka’nın alıkonulması sırasında güç kullanıldığı ve daha sonra fenalaştığı zaman acil olarak hastaneye götürülmek yerinde sorgulandığı için değil, yaşlı olduğunu ve bu yüzden öldüğünü iddia ettiler.” diye bildirdi.

Avukat sözde mahkemenin kararına daha üst makamlarda itiraz edeceğini belirtti.

DÜZMECE “VECİYE KAŞKA DAVASI”

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım 2017’de, işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç gözaltına alındı. İşgalciler, Kırım Tatarlarının Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.

Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan dört Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

Avukat Nikolay Polozov, Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Veciye Kaşka’nın ölüm sebebini bulmak için bağımsız hukuk araştırması başlattığını bildirmişti.

İŞGALCİLER OLAYI KARARTMAYA ÇALIŞIYOR

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka’nın ölümüyle ilgili bağımsız soruşturma yürüten avukat Nikolay Polozov, davayla ilgili video materyallerine erişim talebinin işgalciler tarafından sürekli reddedildiğini bildirmişti.

Ayrıca Polozov, Veciye Kaşka’nın ölümüyle ve Kırım Tatar aktivistlerden Bekir Degermenci, Asan Çapuh, Ruslan Trubaç ve Kazim Ametov’un tutuklanmasıyla sonuçlanan baskın sırasında işgalci kolluk kuvvetleri görevlilerinin Veciye Kaşka’yı tüfek namlusuyla darp ettiğini ifade etmişti.