İşgalciler, ünlü Kırım Tatar antrenörün evine baskın düzenledi!

Güncel
Anife Bilal
14 Kasım 2019, 12:28
Anife Bilal
14 Kasım 2019, 12:28

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı yapılan baskılar devam ediyor. İşgalci güçlerin bu sabah ünlü Kırım Tatar antrenör İsmet Saliyev’in evine baskın düzenlediği bildirildi.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gayana Yüksel, işgalci güçlerin Saliyev’in Tokluk (Bogatoye) köyündeki evine bu sabah saat 06.00 civarında baskın düzenlediğini duyurdu. İsmet Saliyev’in evinde yapılan aramanın “terörizm davası” çerçevesinde yapıldığını ve işgalci güçlerin evde silah, uyuşturucu ve diğer yasa dışı şeyler aradığı ifade edildi. Baskın sırasında evde sadece İsmet Saliyev’in eşi bulunuyordu. 

“YAPILAN EYLEMLER ANTRENÖRÜ KORKUTMAK VE BASKI ALTINA ALMAK İÇİN”

4. dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Yüzlerce çocuk ve gencin ücretsiz olarak güreş antrenmanları yaptığı Sudak’taki
Saliyev Kardeşleri Spor Merkezi Başkanı Saliyev, Kırım ve Ukrayna’da, Ukrayna Grekoromen Güreş Milli Takımı üyeleri yetiştiren antrenör olarak tanınıyor. 

İşgalcilerin Kırım Tatar antrenöre baskı uygulayarak onu korkutmak istediğini belirten Gayana Yüksel, “Söz konusu eylemlerin, gençleri eğiten ve Kırım Tatar gençlerinin dünya yarışmalarına katılımı ile ilgili kararlı bir tutuma sahip olan öğretmen ve antrenörü korkutma ve ona baskı uygulama girişimi olduğu açıkça anlaşılıyor. Saliyev Kardeşleri Merkezinde antrenman yapan çocukların ebeveynlerine, çocukları Ukrayna’da yapılan yarışmalara göndermemeleri için baskı yapıldığı biliniyor.” ifadeleri kullandı.

Репресії по відношенню до кримських татар в тимчасово окупованому Криму продовжуються!!! Зараз стало відомо, що…

Опубліковано Gayana Yuksel Четвер, 14 листопада 2019 р.