İşgalciler Ukrayna Ortodoks Kilisesini Kırım'da tescil etmeyi reddetti

Haberler
Anife Bilal
24 Nisan 2019, 16:21
Anife Bilal
24 Nisan 2019, 16:21

Rus işgalci yönetimi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi Kırım ve Simferopol (Akmescit) Başpiskoposu Kliment’in yarımadada Ukrayna Ortodoks Kilisesi temsilciliği açmasına izin vermedi.

KrımSOS teşkilatından yapılan açıklamaya göre Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Adalet Bakanlığı, Başpiskopos Kliment’in başvurusunu reddederek “Aziz Vladimir ve Olga Ukrayna Ortodoks Kilisesi” dini örgütünü tescil etmeyi reddetti.

İşgalci yetkililerin gönderdikleri ret mektubunda net olarak hangi gerekçeye dayanarak örgütü tescil etmediklerini belirtmedikleri kaydedildi.

İŞGALCİLERDEN KIRIM’DAKİ SON UKRAYNA ORTODOKS KİLİSESİNE BASKI

Kırım’daki işgalci yönetim, şubat ayında bölgede bulunan din adamlarından ve kiliselerden Simferopol’daki (Akmescit) Aziz Vladimir ve Olga Ukrayna Kilisesinden ayrılmalarını istemişti.

Çernigov ve Nizhyn Başpiskoposu Yevstratiy Zoria sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kırım’daki işgalci yönetim, din adamlarından ve kiliselerden Simferopol’deki Ukrayna Ortodoks Kilisesine ait binadan ayrılmaları için talimat verdi.” diye bildirmişti.

Bilindiği gibi 6 Ocak tarihinde bağımsızlık yetki belgesi olan “tomos” Fener Rum Patrikhanesinde gerçekleştirilen törenle Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne verilmişti.