İşgalciler, Ukrayna'nın Kırım'daki Rus Karadeniz Filosu'na saldırdığını iddia etti: Ukrayna'dan yalanlama gecikmedi!

Güvenlik
Manas
31 Temmuz 2022, 13:55
Manas
31 Temmuz 2022, 13:55

Rusya Federasyonu, işgal altındaki Kırım Akyar’daki (Sivastopol) Karadeniz Filosu’nun, Ukrayna tarafından saldırıya uğradığını iddia etti. Ukrayna yönetimi, işgalci Rusya’nın iddialarını reddetti.

Rus işgali altındaki Kırım Akyar’ın Sözde Valisi Mihayil Razvojayev, 31 Temmuz 2022 tarihinde Telegram’dan yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın güya insansız hava araçları yoluyla Rusya Federasyonu Karadeniz Filosu’ndaki karargahı vurduğunu ileri sürdü. Sözde vali, olayda 5 kişinin yaralandığını ifade etti. Öte yandan, bugün Rusya’da kaydedilen Rus Donanma Günü etkinliklerinin bu olay sebebiyle ertelendiği ifade edildi. Ukrayna ise işgalci Rusya’nın söz konusu iddialarını kabul etmedi.

UKRAYNA, SALDIRI İDDİASINI REDDETTİ: RUSYA’NIN AÇIK PROVOKASYONU!

Ukrayna yönetimi ise Rusya’nın provokatif hamlelerine işaret etti. Odesa Bölge Askeri Yönetimi Sözcüsü Sergiy Bratçuk (Sergey Bratchuk), konuya ilişkin açıklama yayımladı. Ukraynalı sözcü, işgal altındaki Akyar’daki (Sivastopol) Karadeniz Filosu Merkezinin Ukrayna tarafından saldırıya uğradığına ilişkin Kremlin yönetiminin iddialarını reddetti. Bratçuk, söz konusu saldırı iddiası hakkında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, “Burada her şey bir birine bağlı gerçekleşiyor. Tabii ki, Olenivka’da meydana gelen trajediden bahsediyoruz. Ukrayna’nın, Akyar’ı (Sivastopol) ve aynı zamanda Olenivka’daki savaş esirlerimizin bulunduğu hapishaneyi bombalamayı planladığı konusundaki iddialar bir süre önce Rus sosyal medya gruplarında yayıldı. Olenivka ve Akyar (Sivastopol) konusunda ‘Ukraynalılar bir şeyleri havaya uçuracak’ dediler. Ama bu bir provokasyondur” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bratçuk, bu iddiaların tam da Rus Deniz Kuvvetleri Günü öncesinde yayıldığını hatırlatarak, “Bu bir açık bir provokasyon, buna hiç şüphe yok, bu yüzden her zaman olduğu gibi sakin kalmaya ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

ESİR UKRAYNALI ASKERLERİN ALIKONULDUĞU HAPİSHANEYE SALDIRI DÜZENLEDİ

Karadeniz Filosu’na saldırı iddiası Rusya’nın ilk provokasyon girişimi değil. Rusya, önceki gün de Olenivka’da benzer bir provokasyona imza atmış ve Ukrayna ordusunu suçlamıştı. Rus ordusu, Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu işgal altındaki Olenivka kasabasındaki hapishaneye saldırı düzenledi. Rusya’nın işlediği savaş suçunu örtbas etmek için Rus propaganda haber ajansları saldırının Ukrayna ordusu tarafından düzenlendiğini iddia etti. Rus propagandacıları, Ukrayna ordusunun güya kasıtlı olarak esir Ukraynalı askerlerinin tutulduğu binayı vurduğunu ve saldırıda 53 kişinin hayatını kaybettiğini ve 75 kişinin yaralandığını ileri sürdü.

İşgalcilerin iddialarını reddeden Ukrayna tarafı, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ilkelere tamamen bağlı kalıyor ve uluslararası insancıl hukuk normlarını yerine getiriyor ayrıca sivil altyapıya, özellikle de savaş esirlerinin tutulma ihtimalinin yüksek olduğu yerlere yönelik saldırıları hiçbir zaman gerçekleştirmedi ve gerçekleştirmeyecektir” açıklamasını yaptı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasında bulunan hapishaneye düzenlediği saldırıyı kınayarak, “Rusya terörist ülke ilan edilmeli” çağrısında bulundu.

RUSYA’NIN LONDRA BÜYÜLKELÇİLİĞİNDEN NEFRET SÖYLEMİ!

Rusya Federasyonu Londra Büyükelçiliği ise Olenivka’daki saldırı hakkında sosyal medyadan skandal bir paylaşıma imza attı. Rus büyükelçiliğinin nefret söylemi ise uluslararası kamuoyundan tepki çekti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ AÇTI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.