İşgalciler, Ukrayna'nın Jıtomır bölgesine saldırdı: 1 ölü var

Güncel
Manas
25 Haziran 2022, 15:58
Manas
25 Haziran 2022, 15:58

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın Jıtomır bölgesine füze saldırısı düzenlediği bildirildi. Jıtomır Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Vitaliy Buneçko saldırı ile ilgili, “Rus ordusu tarafından yaklaşık 30 füze atıldı ve maalesef bir askerimizi kaybettik.” dedi.

İşgalci Rus birlikleri, bu sabah erken saatlerinde Ukrayna’nın Jıtomır bölgesine yaklaşık 30’a yakın füze attı. Jıtomır Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Vitaliy Buneçko, 25 Haziran 2022 tarihinde, Telegram’dan yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’nın Jıtomır bölgesini yine hedef aldığını duyurdu.

Zhytomyr bölgesine roket saldırıları sonucu bir asker öldü

İŞGALCİ RUS BİRLİKLERİ BUGÜN 30’A YAKIN FÜZE ATTI: 1 ASKER ÖLDÜ 1 ASKER YARALANDI

Jıtomır Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Vitaliy Buneçko, “Bugün, tam ölçekli bir işgalin ilk gününde olduğu gibi, işgalciler, bu sabah 4.15’te Jıtomır bölgesine yeniden roket saldırıları başlattı ve yaklaşık 30 füze atıldı.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Buneçko, askeri altyapıya düşük hasar verildiğini aktararak kayıplarla ilgili olarak, “Roketli saldırılar sonucunda bir asker şehit oldu, bir asker de yaralandı.” diye kaydetti.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Sosyal medya, Rusya - Ukrayna savaşı ile ayağa kalktı! - ShiftDelete.Net

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.