İşgalciler Ukrayna kilisesine ait arazide FSB için lojman inşa ediyor

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2019, 22:34
Anife Bilal
28 Mart 2019, 22:34

İşgalciler hiçbir izin belgesi olmadan Akmescit’te (Simferopol)  2013 yılında Ukrayna Ortodoks Kilisesine katedral inşa etmek için tahsis edilen araziye FSB görevlileri için lojman binası inşa etmeye başladı.

KATEDRAL İÇİN TAHSİS EDİLMİŞTİ

Akmescit’te 2013 yılında Ukrayna Ortodoks Kilisesine Kurtarıcı İsa Katedralinin inşa edilmesi için arazi tahsis edilmişti. Ancak Facebook sayfası üzerinden açıklama yapan Ukraynalı aktivist Andrey Şçekun, tahsis edilen arazide işgalcilerin hiçbir izin belgesi olmadan FSB görevlileri için lojman inşa etmeye başladığını bildirdi. Bunun dışında Şçekun, işgalcilerin Moskova Patrikhanesine bağlı bir kilise inşaatı için hazırlık çalışmalarının başladığını açıkladı.

Aktivist, 2015 yılında Ukrayna Ortodoks Kilisesi Kırım ve Simferopol (Akmescit) Başpiskoposu Kliment’in, Akmescit’in sözde valiliğinden bir mektup aldığını hatırlattı. Söz konusu mektupta “Rusya Federasyonu Arsa Kanunu uyarınca, katedralin inşaatı için tahsis edilen arsayı kullanma hakkını gönüllü olarak reddederek söz konusu arsayı FSB Kırım ve Sivastopol müdürlüğünün kullanımı için devretmenizi rica ediyorum” ifadeleri kullanılmıştı.

Окупанти незаконно заволоділи земельною ділянкою Кримської Єпархії УПЦ КП (тепер УПЦ (ПЦУ) в місті Сімферополі.в…

Опубліковано Андрієм Щекуном Четвер, 28 березня 2019 р.

Daha önce, Çernigovskiy ve Nejinskiy Başpiskoposu Yevstratiy Zosya, işgalci Rus yönetiminin Kırım’da tek kalan Ukrayna Ortodoks Kilisesinin kira sözleşmesini feshettiğini duyurmuştu.