İşgalciler, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliği Herson Ofisini ele geçirdi

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2022, 10:43
Anife Bilal
28 Mart 2022, 10:43

Rus işgal güçleri, Herson bölgesindeki Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Temsilciliği Ofisini yağmaladı. Temsilcilik, vatandaşları olası provokasyonlar konusunda uyardı.

Rus işgal güçlerinin, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Temsilciliğinin Herson ofisine yasa dışı bir şekilde giriş yaptığı bildirildi. İşgalci güçlerin, ofisin kapısını kırarak binaya girdiği, ofisteki Ukrayna bayrağını indirdiği ve binada bulunan ekipman ve belgelere el koyduğu belirtildi.

Bu hususta, Kırım Temsilciliği yaptığı açıklamada, “Provokasyon olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekerek vatandaşları dikkatli olmaya ve ofis binasına gitmemeye davet ediyoruz.” denildi. Konu hakkında yapılan açıklamada, Kırım Temsilciliğinin Herson ofisinin çatışmalar nedeniyle geçici olarak faaliyetlerini durdurduğu ancak temsilcilik görevlilerinin, Ukrayna hükumeti tarafından kontrol edilen bölgelerde çalıştığı aktarıldı.

Herson kenti 2 Mart 2022 tarihinden beri Rus işgal güçlerinin kontrolü altında bulunuyor. Kent sakinleri düzenli olarak işgalcilere karşı mitingler düzenliyor, ancak son zamanlarda işgalciler halka karşı duman bombaları, göz yaşartıcı gaz veya silah kullanarak eylemlerin yapılmasını engelliyor.