İşgalciler, toplu baskınlardan sonra işbirlikçi değişimine gitti

Haberler
E. K.
18 Şubat 2021, 17:13
E. K.
18 Şubat 2021, 17:13

Kırım’ın işgalci yönetimi, sözde Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkanı Albert Kangiyev’in görevine son verdi. İşbirlikçi Kangiyev’in dünkü toplu baskınlardan sonra görevden alınması dikkat çekti.

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, sözde Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkanı Albert Kangiyev’i görevden aldı. Bugün yayımlanan kararda, işbirlikçi Kangiyev’in görevine “kendi isteği” üzerine son verildiği iddia edilirken, söz konusu kararın dün Kırım Tatarlarının evlerine yapılan toplu baskınlardan sonra alındığı dikkatlerden kaçmadı.

Kangiyev’in “yönetim organlarında çalışmaya devam edeceği” belirtilerek, onun yerine Ayder Tippa’nın atanacağı duyuruldu.

Ayder Tippa

Ayder Tippa, Kırım’ın Rus işgalinden sonra sözde Curçi (Pervomaysk) Vali Yardımcılığı yapmaya başlamıştı.

2014 Rus işgalinden önce Karasubazar Belediye Başkanı görevini yürüten Kangiyev, Kırım’da yapılan sözde referandumu tanımadığını açıklamış ve görevinden ayrılmıştı. Ancak daha sonra işgalci yönetimle işbirliği yapmaya başlayan Albert Kangiyev, Kasım 2019’da sözde Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkanılığı görevine atanmıştı.

KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

İşgalci güçler, 17 Şubat 2021’de sabahın erken saatlerinde bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Yapılan yasa dışı aramalardan sonra işgalciler 7 kişiyi alıkoydu. Kırım’daki Rus işgal güçleri, Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Abdulboriy Mahamadinov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov’u alıkoydu. İşgalcilerin sonrasında Abdulboriy Mahamadaminov’u serbest bıraktığı bildirilirken, 6 kişi “mahkemeye” çıkarıldı.

Yedi Kuyu (Lenino) sözde Bölge Mahkemesi Yaşar Şihametov hakkında 14 Nisan 2021 tarihine kadar tutuklama kararı aldı. Öte yandan Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi; Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov’u 15 Nisan 2021 tarihine kadar “tutuklu” kalacağını açıkladı. İşgalciler, 6 Kırımlıyı güya Rusya’da terörist örgüt olarak kabul edilen Hizb-ut Tahrir örgütünün faaliyetlerine katılmak ile suçladı. İşgalci mahkemenin aldığı yasa dışı tutuklama kararına karşı, Rus işgalindeki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları tepki gösterdi.