İşgalciler, Tataristan vatandaşlarını Ukrayna'ya savaşa göndermeye devam ediyor

Güncel
Manas
05 Temmuz 2022, 22:48
Manas
05 Temmuz 2022, 22:48

İşgalci Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşa katılması için sözde “Alga (İleri)” taburunu oluşturduğu bildirildi. Idelreal.org haber sitesine göre, Tataristan sakinlerinden oluşan taburları, önce savaşa hazırlık yapacağını ve ardından saldırı ve askeri operasyonlara katılacağı aktarıldı. Bunun dışında, paralı asker alımının devam ettiği aktarıldı.

Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ve işgal girişimi kapsamında gerçekleştirdiği saldırılara devam ediyor. Savaş kapsamında, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’da ayrı bir tabur oluşturulduğu kaydedildi. Ukrayna’ya karşı savaşa katılması için sözde “Alga” ve “Demir” taburlarının oluşturulduğu aktarıldı. Aynı zamanda, Rusya Ukrayna’ya karşı savaşa daha fazla katılım için askeri eğitim için gönderildiğini duyurdu.

TATARİSTAN TABURU, UKRAYNA TOPRAKLARINDA İŞGALCİ RUS GÜÇLERİNE KATILACAK!

Konuyla ilişkin yapılan açıklamaya göre, “İşgalci Rus birlikleri, sözde Alga ve Demir taburlarını bir ay boyunca, askeri talimden geçirilecek. Aynı zamanda, adı geçen taburun askerleri, muharebe koordinasyonundan geçecek” diye belirtildi. Ayrıca askeri talimden sonra Rus ordusuna katılacak olan Tataristan taburunun, Ukrayna topraklarında işgalci Rus güçlerine katılacağı kaydedildi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.