İşgalciler tarafından alıkonulan aktivist Zelenskiy'e seslendi

14 Kasım 2019, 12:44

Rusya işgali altındaki Kırım’da, işgalciler tarafından terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko, mektup yazarak Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve Ukrayna halkına seslendi.

İşgalcilerin, Ukrayna yanlısı tutumu için kendisine baskı uyguladığını belirten Prihodko, “Ben terörizmle suçlanıyorum. İşgal edilen Kırım’da bizim Ukrayna bayrağımızın onurunu savunduğum için bu suçlamalar bana yöneltildi! Kimliğimizin, ulusumuzun var olmaya devam etmesi için mücadele eden ilk ve son insanlar değiliz.” diye kaydetti.

Kendisine destek veren herkese teşekkür eden aktivist, “Cumhurbaşkanımız Volodımır Zelenskiy’e saygıyla sesleniyorum: Sizi Kırım’daki tüm siyasi tutsaklar izliyor. Bizim çektiğimiz acılar boşuna gitmemeli, sadece tanrı önünde diz çökeriz. Ulusumuzun sapkın mankurtlara dönüşmesine izin veremeyiz. Sevgili Ukrayna halkı zafer bizim olacak! Yaşasın Ukrayna!” ifadeleri kullandı.

UKRAYNALI AKTİVİST PRİHODKO’NUN ALIKONULMASI

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prihodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler, Prihodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prihodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini iddia etti.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prıhodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.

Prihodko, Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi tarafından 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklanmıştı.


Oleg Prihodko
Rus baskısı
Bunlara da bakın: