İşgalciler, Sumı bölgesinde yine sivil yerleşim birimlerine saldırdı

Güncel
Manas
19 Haziran 2022, 17:44
Manas
19 Haziran 2022, 17:44

İşgalci Rus ordusu, dün Ukrayna’nın kuzeydoğusunda sınıra yakın olan Sumı bölgesine saldırdı. Ukraynalı yetkililerden yapılan açıklamada, işgalci Rus askerlerinin top atışlarıyla, uluslararası hukuk tarafından yasaklanmış olan savaş araçlarını kullanarak Sumı bölgesine saldırı gerçekleştirdiğini bildirdi. 

Rus işgal güçleri, 19 Haziran 2022’de Ukrayna’nın Sumı bölgesine topçu saldırıları düzenledi. Sumı Bölge Savcılığı, saldırı ile ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Ukraynalı yetkililer, sivil yerleşim birimlerinin hedef alındığı saldırıda, uluslararası hukuk tarafından yasaklanmış olan silahların kullanıldığı kaydedildi.

 

İŞGALCİLER, ULUSLARARASI HUKUKU ÇİĞNEMEYE DEVAM EDİYOR

Sumı Bölge Savcılığı, saldırı ile ilgili, “Sumı bölgesinde meydana gelen havan mermili saldırılarda 48 yaşındaki bir sivil yaralandı, en az 9 ev ve bir elektrik direği hasar gördü.” diye belirtti. Ayrıca, işgalci Rus birliklerinin saldırı ile, savaş hukukunu ihlal ettiği için Ukrayna Ceza Kanunu’nun 438. maddesinin birinci kısmı uyarınca ön soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.