İşgalciler, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı Ametov’u rahat bırakmıyor

05 Kasım 2019, 16:47

İşgalci güçler, Eylül 2019’da evinde arama düzenlediği Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’u sözde Sudak Sulh Mahkemesine çağırıyor.

Kırım Tatar aktivist Lenora Dülber, işgalcilerin İlver Ametov’u 7 Kasım 2019 saat 11.00’de sözde Sudak Sulh Mahkemesine çağırdığını bildirdi. Ametov’un Rusya İdari Kanunu’nun 15.5. maddesini (vergi beyannamesinin öngörülen zamanda teslim edilmemesi) ihlal etmekle suçlandığı belirtildi.

İŞGALCİLERİN AMETOV’U SUÇLAMA GİRİŞİMLERİ BAŞARISIZ OLMUŞTU!

Daha önce işgalcilerin, Sudak Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı İlver Ametov’u, “kesici silahları depolamakla” suçlamak istediği ancak planlarının başarısızlıkla sonuçlandığı bildirilmişti.

Eylül ayında İlver Ametov’un evinde arama yapıldı ve yapılan arama sırasında Ametov’un evinde 1833-1933 yılları arasında yapılmış olan dört süngü bıçak dahil antika eşyalara el konuldu. İşgalciler, Ametov’u “yasa dışı olarak kesici silahları saklamakla” suçlamak istedi. Ancak Ametov’un evinde bulunan silahlarının antika parçalar olduğu ve yasalara uygun bir şekilde satın alındığı için işgalciler, Ametov’a karşı herhangi bir dava açamamıştı.


ilver ametov
Kırım Tatarlara baskı
Rus baskısı
Bunlara da bakın: