İşgalciler, siyasi tutsaklara destek veren Kırım Tatarlarını sindirmeye çalışıyor

Güncel
Anife Bilal
26 Aralık 2019, 11:12
Anife Bilal
26 Aralık 2019, 11:12

Rusya Yüksek Mahkemesinde dün temyiz başvurularının incelendiği Kırım Tatar siyasi tutsaklar Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev, Teymur Abdullayev, Ayder Saledinov ve Rüstem İsmailov’ (Birinci Akmescit Grubu) destek vermek için Moskova’da düzenlenen duruşmaya katılan Kırım Tatar aktivistler alıkonuldu.

KIRIM’A GİRİŞ ESNASINDA ALIKONULDULAR

Kırım Dayanışma sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre, Moskova’dan işgal edilen Kırım’a dönerken 25 Aralık 2019 tarihi saat 22.05 sıralarında yarımadaya giriş yaptıkları sırada dokuz Kırım Tatar aktivisti taşıyan minibüs durduruldu. Araçta olan herkesin kimlikleri kontrol edildi. Kontrolden sonra beş kişinin kimliği geri verilmedi. Polis görevlileri, beş Kırım Tatar aktiviste terör örgütüyle bir bağlantıların olup olmadığını ve hangi İslami mezhebi benimsediklerini sordu. Sorular bir anket şeklinde hazırlandı ve alıkonulanlara doldurulması için verildi. Aktivistlerin, Rusya Anayasasının 51. maddesine dayanarak sorulara cevap vermeyi reddettiği ifade edildi.

ALIKONULAN AKTİVİSTLER SALIVERİLDİ

Sorgulamadan sonra araçta bulunan herkesin üstü arandı. Ayrıca aracın incelenmesi yapıldı. Alıkonulan Kırım Tatarlarının isimleri şu şekilde: Sabri Selyametov, Osman Hoşçu, Zekir Kulametov, Rüstem Kurkçi, Seydamet Mustafayev.

Kırım Dayanışması, alıkonulan Kırım Tatar aktivistlerinin daha sonra serbest bırakıldığını bildirdi.

Açıklamada, aktivistlerin alıkonulması olayının, siyasi tutsaklara destek vermek için mahkeme duruşmalarına katılan Kırım Tatarlarını korkutmak ve sindirmek için yapılan bir baskı eylemi olarak nitelendirildi.