İşgalciler siyasi tutsak Bekirov'un hastaneye yatırılmasını reddetti

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 10:40
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 10:40

Rus işgalciler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararına rağmen ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’u hastaneye yerleştirmeyi reddediyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Aleksey Ladin, “Soruşturma görevlisi, Bekirov’un hastaneye gönderilmesi için bir gerekçe görmediğini açıkladı. Bize, AİHM’nin kararının bir ‘karar’ olmadığını sadece bir mektup olduğunu ve uygun şekilde onaylanmadığını söyledi. Ayrıca resmi olarak kendisine hiçbir talimatın verilmediğini söyleyerek, talebimizi reddettiğini açıkladı. Bunun dışında Bekirov’un daha önce gerekli tıbbi muayene için hastaneye götürüldüğünü ve doktorların sonuç raporuna göre Bekirov’un tutukevinde kalabileceğini ifade etti.” dedi.

Durumun benzer şekilde gelişeceğini önceden tahmin ettiğini belirten avukat Aleksey Ladin, Rusya’nın çeşitli resmi kuruluşlarına başvuru gönderdiğini ve onlardan AİHM kararını hayata geçirmesi konusunda yardım istediğini kaydetti.

Bilindiği gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Rusya’yı, anayasal haklara saygı duymaya ve Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tıbbi bakımını sağlamaya mecbur tutmuştu.