İşgalciler şimdi de Türk nakkaş ustalarını propagandalarına alet etti!

07 Ekim 2019, 20:10

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalciler tarafından inşa edilen Cuma Camisinin iç süslemelerinin Türkiye’den gelen nakkaş ustaları tarafından yapılacağı iddia ediliyor.

Rus propaganda medyalarından TASS’ın aktardığına göre Kırım’da 2016 yılında yasa dışı olarak düzenlenen sözde seçimlerde Rusya Devlet Duması “milletvekili” olarak seçilen işbirlikçi Ruslan Balbek, yaptığı açıklamada Türkiye’nin en büyük camilerden birinin iç cephe süslemelerini yapan Türk nakkaş ustalarının Cuma Camisinin iç süslemelerini yapacaklarını iddia etti.

Sözde milletvekili süsleme çalışmalarının cami içindeki vitray pencerelerinin yerleştirilmesi ve Türkiye’den sipariş edilecek dekoratif taş – limra döşendikten sonra başlayacağını öne sürdü.

Yine TASS ajansı, Temmuz 2019’da Kırım’ın sözde Müftü Yardımcısı Ayder İsmailov’a atıfla Cuma Camisinin iç cephesini süslemek için güya Türk ustalarla görüşmelerin başladığını duyurmuştu.

İŞGALCİLER DAHA ÖNCE DE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ADINI KULLANMIŞLARDI

Daha önce de Kırım’ın işgalinin 5. yıl dönümü nedeniyle yarımadaya yasa dışı ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2019 martında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kırım’da işgalciler tarafından inşa edilen Cuma Camii açılışına davet ettiğini iddia etmişti.

cuma cami
Kırım
Rus propagandası