İşgalciler, Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyenlere karşı dava açmaya devam ediyor

Haberler
E. K.
20 Ekim 2020, 13:15
E. K.
20 Ekim 2020, 13:15

Rus işgali altındaki Kırım’da Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen gençlere karşı en az 141 dava açıldığı bildirildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın işgalci yönetimi, Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen gençlere karşı dava açmaya devam ediyor.

MAHKEMENİN VERDİĞİ HÜKÜM UYGULANSA BİLE ASKERLİK YAPTIRILIYOR

Konuyla ilgili 18 Ekim 2020 tarihinde açıklamada bulunan Kırım İnsan Hakları Grubu Başkanı Olga Skrıpnık, “Rus ordusunda hizmet etmek istemeyen Kırımlılara karşı en az 141 dava açıldı. Cezalar; 2 yıla kadar hapis veya para cezası. Ve önemli olan şu ki, bir kişi mahkemeye çıkarılsa ve para cezası ödese bile sonra yine de Rus ordusunda askerlik yapmak zorunda.” diye konuştu.

25 BİN KIRIMLI ASKERE ALINDI

Yasa dışı şekilde Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine alınan Kırımlı gençlerin sayısının artmaya devam ettiğine dikkat çeken Skrıpnık, “Alımların başladığı ilk yılda bu sayı 485 iken, şimdi her askerlik kampanyası sırasında yaklaşık 3 bin kişi alınıyor. Son 5 yılda Rus ordusuna askerlik hizmeti için 25 bin Kırımlı alındı.” dedi.

İŞGALCİLER, KIRIMLI GENÇLERİ RUS ORDUSUNDA ASKERLİĞE ZORLAMAYA DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci yönetim, yasa dışı şekilde Kırımlı gençleri Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine almaya devam ediyor. Rusya’nın, Kırım’ı işgal ettikten sonra topraklarına iki ayrı birim olarak dahil ettiğini açıkladığı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde 2020 sonbahar döneminde toplam 2 bin 500’den fazla genci zorunlu askere alacağı bildirildi.

2015’TEN BERİ KIRIMLILAR RUS ORDUSUNDA ASKERİ HİZMETE ZORLANIYOR

Rus işgalci yönetimi 2015 yılında Kırımlıları Rus orduya zorunlu askeri hizmete almaya başladı. Rus yönetiminin söz konusu faaliyetleri Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor.