İşgalciler Numan Çelebicihan Taburu’nu terör örgütü olarak kabul etti!

Güncel
Anife Bilal
01 Haziran 2022, 15:10
Anife Bilal
01 Haziran 2022, 15:10

Ukrayna’da oluşturma fikri tartışılan ancak hiçbir zaman hayata geçirilmeyen Numan Çelebicihan Kırım Tatar taburu, Rusya’da “terör örgütü” olarak tanındı. Rusya Yüksek Mahkemesinin, 2016 yılından beri oluşturulma fikri tartışılan Kırım Tatar Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdığını bildirildi.

Rus propaganda haber ajansı TASS, Rusya Yüksek Mahkemesinin, henüz kurulmayan Kırım Tatar Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdığını duyurdu. Mahkemeden haber ajansına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Rusya Yüksek Mahkemesi, Başsavcılığın Numan Çelebicihan Taburu’nu terör örgüt olarak tanıma ve ilgili örgütün Rusya Federasyonu’nda yasaklanma talebini kabul etti”

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? GERÇEKTEN VAR MI?

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyor. Ancak tabur resmi olarak hiçbir zaman kurulmadı. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi kullanarak Kırımlıları kovuşturmaya devam ediyor. Daha önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov (8 yıl hapis cezası), Mecit Ablamitov’u (6 yıl hapis cezası) mahkum etti.

World remembers Genocide of Crimean Tatar people | The Ukrainian Weekly

Ayrıca Ukrayna’nın Herson bölgesini kontrol altına alan Rus işgal güçleri, güya Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma bahanesiyle bir dizi Kırım Tatarını alıkoydu. Alıkonulan bazı Kırım Tatarlarının bulunduğu yer hala bilinmiyor.