İşgalciler Novooleksiyivka'da alıkoydukları 2 kişiyi işkencehaneye dönüştürdükleri okula götürdü

Haberler
Anife Bilal
27 Mayıs 2022, 20:14
Anife Bilal
27 Mayıs 2022, 20:14

Rus işgal güçleri, kontrol altına aldıkları Ukrayna’nın Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarına zulmediyor. İşgalcilerin bu sabah Novooleksiyivka (eski adı Kümüşçanak) kasabasında bir dizi Kırım Tatarının evine düzenlediği baskınlardan sonra iki kişiyi alıkoyduğu bildirildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus askerlerinin bu sabah, Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı Cenişke (Geniçesk) bölgesi Novooleksiyivka (eski adı Kümüşçanak) kasabasında düzenlediği baskınlarda, Kırım Tatarı Mamed Musayev ve eşi Tetyana Bazirova’nın alıkonulduğunu duyurdu. Çubarov, görgü tanıklarının Musayev ve eşinin, işkencehaneye çevirilen Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okula götürüldüğünü aktardığını belirtti.

ÇUBAROV: İŞGALCİLER GENİÇESK’TE ÖZEL İŞKENCE YERİ KURDULAR

Çubarov, “Ukrayna Başsavcılığı ve diğer kolluk kuvvetleri ile gizli servislerini, Ukrayna vatandaşlarının toplu işkence gördüğü bir yer haline gelen Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okula özel dikkat ayırmaya davet ediyoruz. Rus işgalcilerin, kısa zaman önce işgal altına aldığı Herson bölgesinde, Donetsk bölgesindeki ‘İzolasyon’ hapishanesine benzer özel bir işkence yeri oluşturdukları açıkça görülüyor.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLER, UKRAYNA YANLISI AKTİVİSTLERE ZULMEDİYOR!

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, Rus işgal güçlerinin ele geçirdikleri Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki halkı korkutmak için baskı uyguladığını bildirerek, “Elimize ulaşan bilgiye göre, 118 kişi Herson ve Zaporijjya bölgelerinden işgalciler tarafından kaçırıldı. Bunlardan 18’i Kırım Tatarı.” demişti.

İŞGALCİ RUSYA, OKULU İŞKENCEHANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

Kaçırılan Kırım Tatarlarının sorgulandığı ve işkencelere maruz bırakıldığını belirten Bariyev, “Geniçesk’teki 17 numaralı yüksek okulu da bir işkencehaneye dönüştürdüler. İşgalciler orada insanları sorguluyor, onlara karşı işkence uyguluyor. Genelde erkeklerin arabalarına el konuluyor, para talep ediyorlar, işkencelerden sonra ise insanları mezarlık veya yol kenarına bırakıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.

İŞGALCİLER TARAFINDAN KAÇIRILAN İKİ KARDEŞTEN HAFTALARDIR HABER ALINAMIYOR

KTMM Başkanı Refat Çubarov, birkaç gün önce, Rus ordusu tarafından işgal edilen Geniçesk (Cenişke) bölgesindeki Şçastlivtseve köyü sakini Edem Asanov ve Refat Asanov isimli iki kardeşten, 3 Mayıs 2022 tarihinden beri haber alınamadığını bildirdi.