İşgalciler, Mıkolayiv bölgesine yine füze attı

Güncel
Manas
03 Haziran 2022, 00:27
Manas
03 Haziran 2022, 00:27

Rusya, topyekun işgal girişiminde bulunduğu Ukrayna’ya saldırmaya devam ediyor. Rus ordusunun, bugün Mıkolayiv kentine füze saldırısı düzenlediği bildirildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı saldırı ile ilgili olarak, “İşgalciler, dört seyir füzesi ile Trihatı köyü yakınlarındaki daha önce yıkılan demiryolu köprüsünü vurdu.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı, 2 Mayıs 2022 tarihinde akşam raporunda, Rus işgal güçlerinin, dört füze saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu. Açıklamada, Rus ordusunun Mıkolayiv bölgesine saldırı düzenlediği aktarıldı. Ayrıca Mıkolayiv bölgesinin Karadeniz kıyıları ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mevzilerinin arka bölgelerinin de saldırıya uğradığı bildirildi.

Belki bir resim metnidir

RUS ORDUSU, MIKOLAYİV BÖLGESİNE HAVADAN SALDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı, gün içerisindeki saldırı ile ilgili olarak, “İşgalciler, dört seyir füzesi ile Trihatı köyü yakınlarındaki daha önce yıkılan demiryolu köprüsünü vurdu. Dün gece yarısı ise, Kasırga Oçakov’a tekrar saldırdı ve bölge merkezi bir kez daha 203 mm’lik mermiler ve çoklu roketatarlarla topçu bombardımanına maruz kaldı. Sanayi işletmeleri, yol kavşakları ve altyapı tesisleri vuruldu. Saldırıdan etkilenen mağdurlarla ilişkin bilgiler belirleniyor.” açıklamasında bulundu.

Rusya Karadeniz Filosu'nun 30'dan fazla gemisi, çok yönlü tatbikatlar için  denize açıldı - 12.02.2022, Sputnik Türkiye

“İŞGALCİ KARA DENİZ FİLOSU İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’IN ETRAFINA YOĞUNLAŞIYOR”

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı, Rus ordusunun işgal altındaki Kırım’a yoğunlaştığına dikkat çekerek, “Şu anda Karadeniz’de seyir füzeleri taşıyan iki gemi var ve üç büyük çıkarma gemisi Akyar’daki (Sivastopol) üslerine gidiyor. İşgalci Karadeniz Filosunun geri kalan birimleri, işgal altındaki Kırım’ın üslerinde toplanıyor” diye kaydetti.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.