İşgalciler, Mariupol şehrinden 3 bin ton metal çaldı!

Güncel
Manas
28 Mayıs 2022, 15:34
Manas
28 Mayıs 2022, 15:34

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’da işgal ettikleri bölgeleri yağmalamaya devam ediyor. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova olayla ilgili, “İşgalciler, Ukrayna tahıl depolarını çalmalarının ardından Mariupol şehrindeki metal ürünlerini de kaçırmaya başladı” dedi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 28 Mayıs 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İşgalci Rus birliklerinin, Mariupol şehrinden 3 bin ton metal çaldığını ve gemiyle Rostov’a götürdüğünü bildirdi.

“RUSYA, İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERİ YAĞMALAMAYA DEVAM EDİYOR”

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, “İşgalciler, Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilmiş topraklarını yağmalamaya devam ediyor. Düşmanlar, Herson ve Zaporijjya bölgelerinden çaldığı tahılın ardından, Mariupol şehrinden metal ürünleri ihraç etmeye başladılar. Bunu için şehrin limanlarının bir bölümünü temizlediler” ifadesini kullandı.

Ayrıca Denisova, Rusya’nın tam ölçekli işgalinden önce liman bölgesinde 170 milyon dolar değerinde 200 bin tona kadar metal ve pik demir bulunduğunu sözlerine ekledi. Aynı zamanda, BM Komisyonunu Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya işgali sırasında insan hakları ihlallerini araştırmaya ve bu savaş suçlarına ve insan hakları ihlallerine ilişkin gerçekleri dikkate almaya çağırdı.