İşgalciler, Mariupol'dan yaklaşık 15 bin sivili Rusya'ya zorla sınır dışı etti

Güncel
Manas
24 Mart 2022, 19:21
Manas
24 Mart 2022, 19:21

İşgalci Rus birlikleri, Mariupol’da sivilleri Rusya’ya zorla sınır dışı etmeye devam ediyor. Yaklaşık 15 bin Mariupol sakini yasa dışı bir şekilde sınır dışı edildi. 

İşgalci Rus ordusu, Mariupol’u bombalayarak kenti neredeyse yok etmeye devam ediyor. Bölgedeki tüm sakinlerin yaklaşık yarısı şu ana kadar sınır dışı edildi. Öte yandan işgalci Rus birlikleri, bölgedeki sivillerin pasaportlarına ve diğer kimlik belgelerine de el koyuyor.

SADECE BUGÜN 6 BİN KİŞİ İŞGALCİ TOPRAKLARA SÜRÜLDÜ

İşgalci Rus birlikleri, Ukraynalıları Rusya’daki çeşitli uzak şehirlere yeniden dağıtıyor. Sadece bugün 6 bin kişi işgalcilerin topraklarına sürüldü. Ayrıca Ukrayna vatandaşlarının belirli kamplara götürüleceği öğrenildi.

Son 20 gündür işgalciler tahliye koridorunu bloke ediyor ve insanların güvenli bir şekilde kurtarılmasını engelliyor. Şu anda, Mariupol sakinlerini tahliye etmek için Zaporijjiya’dan Berdiyansk’a giden otobüslerin engellendiğini aktarılıyor. Bu durum sadece insanların Ukrayna kontrolündeki bölgeye geri dönmesini önlemek için yapılıyor. 

Брифінг міського голови Вадима Бойченка про ситуацію з "Метінвест  Політехніка" - YouTube

Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, “Sınır dışı edilen Mariupol sakinlerinden oluşan bir üs kuruluyor. Ukrayna makamları onların Ukrayna’ya dönüşleri üzerinde çalışacaklar.” ifadesini kullandı. Rusya Federasyonu’nun bu tür eylemleri, savaş yasalarının ve geleneklerinin, uluslararası insancıl hukuk normlarının ağır ihlali olarak kaydediliyor. Özellikle 1949 tarihli Cenevre Sözleşmelerinin ve Cenevre Sözleşmelerine Ek Protokol I’in ihlali açıkça görülüyor.