İşgalciler, KTMM Başkanı Refat Çubarov'a bir mektup daha gönderdi

Haberler
Anife Bilal
23 Aralık 2020, 15:49
Anife Bilal
23 Aralık 2020, 15:49

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın Krasnoyarsk Bölgesindeki Üçüncü Temyiz Mahkemesinden mektup aldı. Mektubun alıcı kısmında ise KTMM Başkanı Çubarov, “sanık” olarak belirtildi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Rusya’nın Krasnoyarsk Bölgesindeki Üçüncü Temyiz Mahkemesinden taahhütlü bir mektup aldığını bildirdi. KTMM Başkanı, mektupta alıcı kısmında isminin “sanık Çubarov” olarak yazıldığına dikkat çekti. Dün sosyal medyadan yaptığı açıklamada Çubarov, Ukrayna ulusal postası Ukrpoşta’dan kendisine gelen bir taahhütlü mektubun posta şubesinden alınması gerektiğine dair mesaj aldığını bildirdi. Posta şubesine giden Çubarov, mektubun Rus mahkemesinden geldiğini ve alıcı kısmında isminin “sanık Çubarov” olarak yazıldığını belirterek, “İşgalci devlet Rusya’nın cezalandırıcı organlarının, Ukrayna vatandaşlarının adına postaladığı gönderilerin işlemleri daha ne kadar Ukrayna yasalarınca öngörülen usuller ağır bir şekilde ihlal edilerek yapılacak?” diye sorguladı.

Daha önce Refat Çubarov, işgal altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinin, yaptırımları delerek ve Ukrpoşta (Ukrayna Postası) şirketini kandırarak kendisine mektup gönderdiğini bildirmişti.

SÖZDE DAVADA POLOZOV’A İZİN ÇIKMADI

Bilindiği gibi işgalci mahkeme, 23 Temmuz 2020 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a karşı açılan sözde davayı incelemeye başladı. 17 Temmuz’da yapılan ön duruşmada Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinin hakimi Viktor Vasilyev, avukat Nikolay Polozov’un Refat Çubarov’u savunmasına izin vermedi. Polozov, söz konusu karara itiraz etti. Ancak itiraz inceleme süreci devam ederken, Çubarov’u sözde mahkemede işgalci yönetim tarafından atanan avukat Aleksandr Osokin temsil ediyor.

İlgili haber: KTMM Başkanı Çubarov, işgalciler tarafından açılan davanın ilk duruşmasını değerlendirdi

SÖZDE SORUŞTURMA KOMİTESİNDEN SUÇLAMA

Sözde Soruşturma Komitesi 31 Mart 2020 tarihinde, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a “suçlama” yöneltti.

İşgalci yönetimin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan açıklamada, “Çubarov, Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan toplu eylemleri organize etmek ve kamuya açık olarak bu eylemleri gerçekleştirme çağrıları yapmakla suçlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Sözde Soruşturma Komitesi, Refat Çubarov’un 25 Şubat 2014 tarihinde yardımcısı olan Ahtem Çiygöz’e, Kırım Parlamentosu binası önünde “toplu kargaşayı organize etme talimatı” verdiğini ileri sürdü.

İşgalciler, KTMM Başkanı Refat Çubarov’a; Rusya Ceza Kanunu’nun 212. maddesinin 1. fıkrası (şiddet içeren toplu kargaşa organize etmek), 280. maddesinin 1. fıkrası (Rusya’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye amaçlayan eylemlere çağrı) ve 280.1. maddesinin 2. fıkrası (Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma çağrıları) çerçevesinde sözde suçlama yöneltti.

“26 ŞUBAT DAVASI”

Bilindiği gibi 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisinin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

Ardından sözde yönetim bahse konu mitingden dolayı “toplu kargaşa” gerekçesiyle Kırım Tatarlarına baskı aracı olarak sözde “26 Şubat davası”nı başlattı. Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bırakılırken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde “kargaşa organize etmek” suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlandı.

Kırım Yüksek Mahkemesi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı duruşmada, “26 Şubat davalarını” ayırmaya, yani 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmek suçuyla yargılanan Ahtem Çiygöz ve mitinge katılmakla suçlanan gençleri birbirinden ayrı şekilde yargılamaya karar verdi. 13 Eylül tarihinde söz konusu karara itiraz dilekçesi incelendi, ancak Rus hakimler dilekçeyi reddederek önceki mahkemenin kararını onadı.

11 Eylül 2017 tarihinde Kremlin kontrolündeki mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 8 yıl hapse mahkum etti. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kişinin çabası sonucu 25 Ekim 2017 tarihinde Ahtem Çiygöz serbest bırakılarak Türkiye’ye götürüldü. 27 Ekim’de Ahtem Çiygöz Ukrayna’ya döndü.

Akmescit’teki sözde Merkez Bölge Mahkemesi 19 Haziran 2018 tarihinde, Ali Asanov ve Mustafa Degermenci hakkında 4 yıl 6 ay, Arsen Yunusov ve Eskender Kantemirov hakkında 4 yıl, Eskender Emirvaliyev hakkında 3 yıl 6 ay şartlı hapis ve hepsine 3 yıl denetimli serbestlik kararını verdi.