İşgalciler, Kovid-19'a rağmen Akmescit’te askeri geçit töreni provası düzenledi

20 Haziran 2020, 19:54

Rusya tarafından işgal edilen Akmescit’te (Simferopol) 20 Haziran 2020 tarihinde yarımadada Kovid-19 vaka sayısı arttığı halde, sözde Zafer Günü geçidinin provası yapıldı. Sözde yetkililerden biri, daha önce hazırlıklar ve geçidin “tüm sıhhi-epidemiyolojik ve hijyenik şartlara göre” uygulanacağını iddia etse de, prova sırasında koruyucu önlemlerin alınmadığı görüldü.

İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYORLAR!

Krım.Realii haber kaynağının aktardığına göre, şehir merkezinde düzenlenen provaya katılanların çoğu maskesizdi. Ayrıca, insanlar arasında güvenli mesafenin korunmasına yönelik herhangi bir sınır işaretlerinin olmadığı da fark edildi. Seyredenlerin kalabalık gruplar halinde bir arada durmasını da kimse engellemedi, polislerle sözde “Kırım Özsavunması” de maskesizdi.

Daha önce, Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, 24 Haziran 2020 tarihinde İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ordusuna karşı kazanılan “zaferin”, 75. yılı nedeniyle tören gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

YARIMADADA VAKA SAYISI DAHA DA ARTACAK!

Öte yandan, insan hakları savunucuları, işgal edilen Kırım’da planlanan askeri geçit töreninin, yarımadada koronavirüs salgınının yayılmasını artıracağından endişeli.

Kırım Haber Ajansının (QHA) “İşgal Hakkında Sansürsüz: Kırım Haber Ajansında Webcast” isimli programa katılan insan hakları savunucusu, Kırım İnsan Hakları Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Olga Skripnik, insanların geçit sırasında virüse yakalanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

“ASKERİ GEÇİT TÖRENLERİ RUSYA’DAKİ TOTALİTER REJİMİN ÖNCELİĞİ”

Olga Skripnik, işgal edilen Kırım’da bu nedenle vaka artışı kaydedilse de, Kremlin kontrolündeki yetkililerin bunu gizlemeye çalışacağını vurgularken, “Askeri geçit törenleri, Rusya’daki totaliter rejimin önceliğidir. Muhtemelen, bu bilgileri saklayacaklar.” dedi. Ayrıca Skripnik, Kırım’da koronavirüse dair gerçek verilerin gizlendiğini de yeniden dile getirdi.

SALGINA DAİR GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR

Pek çok insan hakları savunucusu, 553 binden fazla vaka sayısı tespit edilen Rusya’dan Kırım’a uçakların gelmeye devam ettiğini aktararak, işgal altındaki Kırım’da vaka sayısının artmasından endişe duyduklarını kaydetti. Kırım’ın işgalci yönetimi, buna rağmen Rusya’dan gelenler için tüm kısıtlamaları kaldırmıştı. 20 Haziran 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’da 9 yeni vakanın tespit edildiği bildirildi.

askeri geçit töreni
işgalci Rusya
Kırım
Bunlara da bakın: